Trend rekordnih naplata budžetskih prihoda nastavljen je i u januaru mjesecu 2022, saopšteno je iz Uprave prihoda i carine.
Kako tvrde, treći mjesec zaredom Uprava prihoda i carina (UPC) obara rekorde u naplati prihoda.
U januaru naplaćeno je 117.164.127,75 eura, čime je ostvaren rast naplate prihoda od 7.5 mil. eura ili 6,84 odsto više u odnosu na isti period rekordne 2019. godine, odnosno 15.57 miliona eura ili 15,32 odsto više u odnosu na isti period 2021. godine, saopšteno je iz UPC.
Vladinim ekonomskim programom „Evropa sad“ država je, kako se navodi, modelom budžetskog zdravstvenog osiguranja, preuzela finansiranje zdravstvenog osiguranja cjelokupne populacije.
“Izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno zdravstveno osiguranje ukinut je trošak na teret zaposlenog i poslodavca, a obavezu plaćanja izvršava država. Tako je po osnovu doprinosa za zdravstveno osiguranje na teret zaposlenog i poslodavca u 2019. godini, u januaru mjesecu, naplaćeno 7,88 miliona eura, a u tekućoj godini po ovom osnovu država je uplatila 4,84 miliona eura”, dodaje se u saopštenju.
I pored ove činjenice, da je primjenjujući Beveridge model u plaćanju doprinosa za zdravstveno osiguranje, manje uplaćeno u januaru mjesecu 3,04 miliona eura, prema njihovim riječima, UPC treći mjesec zaredom nastavlja uspješnu naplatu budžetskih prihoda.
“I ovu priliku koristimo da se zahvalimo svim urednim poreskim obveznicima”, poručuje se u saopštenju.
Kako su naveli, uvažavajući izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, UPC od momenta primjene programa „Evropa sad“ “posvećena je pravovremenoj primjeni zakonskih propisa, a sve u cilju suzbijanja sive ekonomije, koja je prisutna i u oblasti neformalnog zapošljavanja”.
“Od momenta usvajanja programa „Evropa sad“, UPC kroz sve svoje poslovne procese učestvuje i doprinosi uspješnosti u fazi implementacije programa. U prilog navedenom govori podatak da je od 203.022 zaposlena lica u Crnoj Gori prije primjene programa na pola vremena bilo prijavljeno 11.686 lica, dok je u januaru na pola radnog vremena prijavljeno 11.337 ili 5.58 odsto od ukupnog broja zaposlenih. Pozitivni efekti primjene i poštovanja propisa vladinog ekonomskog programa ogledaju se i kroz urednost podnošenja Jedinstvene prijave za registraciju poreskih obveznika, obveznika doprinosa i osiguranika (JPR) koji je svojevrsni pokazatelj nivoa poreske kulture kod privrednih subjekata”, navedeno je u saopštenju.
Odlukom starješine organa u prethodna tri mjeseca, napominju iz UPC, isplaćeno je zaposlenima oko 15 hiljada eura pomoći i naknada po osnovu prava iz radnog odnosa.
“Takođe, u decembru mjesecu 1081 zaposlenih, u UPC, ostvario je povećanje zarade, tj. svima je isplaćena linearno varijabila za mjesec decembar. I pored toga što pomenute isplate utiču na povećanje troška po osnovu zarade, a koje nisu evidentirane u ranijim godinama, UPC od početka mandata novog menadžmenta na rashodnoj strani evidentira uštedu u odnosu na isti period 2020/2021 u iznosu od 100 hiljada eura, odnosno uštedu oko 120 hiljada eura na isti period 2019/2020”, piše u saopštenju.
Najznačajnije uštede ostvarene su po osnovu službenih putovanja, reprezentacije, tekućeg održavanja opreme i softvera i ostalih usluga.
“Aktuelni menadžment UPC nastavlja sa edukacijom poreskih obveznika i stvaranjem uslova za vraćanje povjerenja u instritucije sistema, a sve u cilju jačanja budžetskih prihoda”, zaključuje se u saopštenju.
izvor: antenam.net