Search
Close this search box.

Kostić: Kasno za ograničavanje cijena životnih namirnica

Osnovni razlog formiranja Crnogorskog udruženja poslodavaca je taj da članovi tog novoosnovanog udruženja – dvadesetak najvećih kompanija u Crnoj Gori – postanemo članovi Socijalnog savjeta i zastupamo interese tih preduzeća, kazao je predsjednik CUP prof. dr Vasilije Kostić.

“Drugi razlog je da promijenimo važeću precepciju poslodavaca, a to je da su oni amoralni ljudi koji žele da eksploatišu radnike i nije im bitno da li će izvršavati svoje obaveze prema državi. Upravo je suprotno, jer svaka država počiva na uspješnim kompanijama”, dodao je on gostujući u jutarnjem programu Gradske televizije.

Saglasan je da su pojedini poslodavci svojim radom učinili da se stvori loša slika o svima, ali je to u najvećem dijelu posljedica nerazumijevanja države i predstavnika radnika odnosno sindikata.

Kostić potcrtava da svaka politička turbulencija utiče kako na ekonomski, tako i na društveni razvoj – uključujući i institucije.

“Svaka politički turbulentna vremena donose nevolje za ekonomiju i radnike. Neizvjesnost je najamanje poželjna okolnost i ona u Crnoj Gori predugo traje. Kada nijeste u stanju da planirate, prva reakcija onih koji ga planiraju jeste da uspore svoje projekte ili od njih odustanu, želeći da vide na koji način će se situacija razvijati”, istakao je on.

Nakon što je na jučerašnjoj sjednici Socijalnog savjeta odlučeno da će biti ograničen rast cijena životnih namirnica, Kostić potcrtava da je to “prilično zakašnjela mjera”, jer je trebalo donijeti još prije godinu.

“Sada je već potrebno donijeti antiinflacioni program. Jer, nije više riječ samo o rastu cijena osnovnih životnih namirnica, već opštem rastu cijena za koji je okidač bilo poskupljenje nafte i goriva”, dodao je on.

Takođe je podsjetio kako je ograničavanje cijena kratoročna mjera, ali da će – prije ili kasnije – država morati da dopusti da tržište raste svojom dinamikom, a to uključuje i poskupljenja kako se ne bi devastirao ekonomski sistem.

Pojašnjava kako je odluka o regulaciji cijena, u stvari, administrativna mjera koja je “više nego necjelishodna” jer vodi nestašici robe kojoj je cijena ograničena te rastu sive ekonomije i devastiranju industrije. Rješenje vidi u subvencijama građanima i privredi, kako bi se ne bi suzbio tržišni rast.

Jedno od rješenja vidi i u ukidanju poreza na dodatu vrijednost (PDV), kao što je to učinila Poljska – ali ne u slučaju Crne Gore.

“Mi nemamo taj fiskalni kapacitet i imaćemo ozbiljan problem nedostatka poreskih prihoda u narednom periodu. Jer, u našoj zemlji stalno raste socijalna funkcija, a ne vidim da to prati ekonomski razvoj”, dodao je on.

Kostić je kazao kako u Crnoj Gori postoji težnja ka redukciji troškova, ali da ona ni u jednom segmentu – od državne uprave do ekonomije – ne može biti rješenje.

“Bitno je povećavati prihode, a troškove možete redukovati samo do jedne mjere jer nakon toga ugrožavate sistem”, dodao je.

Izvor:Portalanalitika

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor