Saopštenje :
foto : sjevercg.me
8.02.2025
Udruženje za razvoj civilnog društva realizovalo je dvodnevni trening na temu ”STANDARDI ZA POSTIZANJE RODNE RAVNOPRAVNOSTI – MEDIJI I RODNA RAVNOPRAVNOST,,
Dogadjaj se realizovao u okviru projekta «Rodna ravnopravnost – etički i profesionalni standardi» podržanog od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore, a u vezi sa Javnim konkursom za 2024. godinu, za finansijsku podršku projektima/programima nevladinih organizacija u oblasti rodne ravnopravnosti pod nazivom ,,Rodna ravnopravnost kroz prizmu etike: Konkurs za inovativne ideje”.
Cilj projekta je doprinos implementaciji politika rodne ravnopravnosti.
Cilj dvodnevnog treninga bio je ojačati stručne kapacitete zaposlenih u kulturi i medijima, u ustanovama delegiranih osoba za odnose sa javnošću, takođe, članova radnih tijela iz oblasti kulture i medija, za preduzimanje posebnih mjera za postizanje rodne ravnopravnosti i sistemski pristupiti iskorijenjivanju rodnih stereotipa i predrasuda i stvaranju uslova za korišćenje emancipatorskih potencijala žena u opštini Bijelo Polje.
Ciljna grupa treninga/obuke bili su predstavnice/predstavnici: medija, Dan, Pobjeda, Radio Bijelo Polje, PR, zaposleni u ustanovama kulture, JU Muzej Bijelo Polje, JU Centar za podršku djeci i porodici, JU Centar za kulturu, portala, Sjever Crne Gore, Vijesti iz Bijelog Polja, Megafon BP, predstavnice Skupštine opštine Bijelo Polje, predstavnik Sekretarijata za preduzetništvo, NVO Multimedijal Montenegro, NVO Multimedijalni studio Bijelo Polje, NVO Udruženje za razvoj civilnog društva.
Obuku je vodila expertkinja za rodnu ravnopravnost Slavica Striković.
Na obuci su realizovane radionice: Rod; Rodne nejednakosti; Rodne uloge; Razumijevanju etičkih i profesionalnih standarda rodne Ravnopravnosti; Pregled i analiza međunarodne i domaće regulative o rodnoj ravnopravnosti i medijma; Mediji i rodna ravnopravnost- praktičan rad; Pravna regulativa u slučajevima govora mržnje i mizoginije u medijima; Šta pokazuje monitoring medija? Uloga medija u promociji ljudskih prava i rodne ravnopravnosti. Mediiji protiv seksizma i rodnih stereotipa; Pravna regulativa u slučajevima govora mržnje i mizoginije u medijima; Šta pokazuje monitoring medija? Uloga medija u promociji ljudskih prava i rodne ravnopravnosti. Mediiji protiv seksizma i rodnih stereotipa.
Učesnice/učesnici su vodile/vodili diskusiju o etici, moralu, normama rodne ravnopravnosti, koliko su iste prepoznatljive i koliko se primjenjuju u svakodnevnom životu.
Naučene lekcije su:
-Sva ljudska bića su rođena slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima, kao što je navedeno u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima.
-Etičko ponašanje uključuje postupanje prema ljudima u tom duhu, bez obzira na njihov pol.
-Rodni identitet je dio sveukupnog pojma o sebi a rodne uloge su stepen u kom osoba podržava ili odgovara očekivanjima s obzirom na pol.
-Rodni stereotipi su uvjerenja koja opisuju kakvi muškarci i žene jesu, a rodne uloge uvjerenja koja propisuju kakvi bi muškarci i žene trebali biti.
-Rodna diskriminacija žena je otežana marginalizacijom sa kojom se mnoge žene suočavaju na osnovu njihovog socio-ekonomskog statusa, starosti, etničke pripadnosti ili rase.
Ove realnosti su dovele do definicije žena kao „ranjivih osoba“.
-Načelo jednakosti slično je Zlatnom pravilu, odnosno principu da se prema drugima treba ponašati onako kako bismo željeli da se ponašaju prema sebi.
– Rodno senzitivni jezik moćno je sredstvo u borbi za rodnu ravnopravnost, a samim tim i za društvo demokratije, pravičnosti i jednakosti.
“Jezik je odraz stavova, ponašanja i normi unutar društva, a izbor riječi često odražava nesvjesne pretpostavke o vrijednostima, rodnim ulogama i sposobnostima žena i muškaraca. Način na koji upotrebljavamo jezik otkriva način na koji vidimo svijet i da li biramo da učinimo vidljivom žensku polovinu čovječanstva. Često ga čak nesvjesno koristimo da bismo minimizirali ili ignorisali ulogu, značaj i doprinos žena. Zato je važno da našu komunikaciju oslobodimo stereotipa i učinimo je inkluzivnijom kako bismo i kroz jezik pokazali da su žene jednako vrijedna ljudska bića kao muškarci.
Rodno senzitivni jezik postavlja temelje demokratije i jednakosti, a njegova afirmacija u javnoj upotrebi podstaći će promjene na nivou cijelog društva i predstavaljaće uzor najširoj javnosti za jednako vrjednovanje oba pola. Njegova upotreba u Crnoj Gori obaveza je propisana Zakonom o rodnoj ravnopravnosti i Zakonom o medijima.”
U okviru navedenog projekta Udruženje je postiglo postavljene rezultate:
– Potpisan Memorandum o saradnji sa Sekretarijatom za lokalnu samoupravu i predstavnicom i predstavnikom institucionalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost u opštini Bijelo Polje, Savjetom za rodnu ravnopravnost i Kancelarijom za rodnu ravnopravnost;
– Realizovana pozorišna predstava ,,SA ONE STRANE”;
– Realizovan dvodnevni trening na temu: ,,ETIČKI PRINCIPI RODNE RAVNOPRAVNOSTI I NAČINI PRIMJENE U SVAKODNEVNOM ŽIVOTU”;
-Realizovan dvodnevni trening na temu: ,,STANDARDI ZA POSTIZANJE RODNE RAVNOPRAVNOSTI – MEDIJI I RODNA RAVNOPRAVNOST”.