U toku je sastanak francuskog i ruskog predsjednika Emanuela Makrona i Vladimira Putina. Dvojica državnika razgovaraju o krizi na istoku Evrope.
Putin je na početku sastanka rekao Makronu da Rusija vidi napore francuskih vlasti da se nađe rješenje za bezbjednosnu krizu u Evropi, kao i za ukrajinsko pitanje.
– Dijelimo zabrinost za bezbjednosnu situaciju – rekao je Putin na sastanku u Kremlju.
Makron je rekao da Ukrajini treba dati “koristan” odgovor.
– Koristan odgovor je odgovor koji omogućava da se izbjegne rat i da se uspostave povjerenje, stabilnost i transparentnost – kazao je Makron.
Uoči polaska za Moskvu, predsjednik Francuske je u intervjuu Žurnal di dimanšu rekao da je uvjeren da osvajanje Ukrajine nije Putinov osnovni geopolitički cilj, već “on želi da uspostavi jasna pravila kohabitacije sa NATO-om i Evropskom unijom”.
Prema Makronovim riječima, Rusija ima pravo da zahtijeva pregovore o bezbjednosnim garancijama.
Šta Moskva traži od Zapada
Tenzije na istoku Evrope rastu već sedmicama. Vašington, Kijev i Alijansa ponavljaju kako Rusija gomila vojnike na granici, ali i u Bjelorusiji gdje je u toku vojna vježba i navode da je moguća invazija na Ukrajinu.
Američke procjene su da je Rusija već rasporedila 70 odsto snaga i naoružanja potrebnih za invaziju i prognoziraju da bi u slučaju napada bilo čak 50.000 žrtava, a Kijev bi pao za svega nekoliko dana.
– Rusija nije nikome prijetnja, a priče o invaziji su neutemeljene – tvrdi portparol Kremlja Dmitri Peskov.
Moskva traži bezbjednosne garancije – sprečavanje širenja NATO-a, odbijanje razmještanja sistema udarnog naoružanja u blizini ruskih granica, kao i vraćanje vojne infrastrukture Sjevernoatlantskog saveza u Evropi na stanje iz 1997. godine.
Pozitivan odgovor od NATO-a i Vašingtona Moskva nije dobila.
– Fundamentalna ruska zabrinutost je ignorisana. Nismo vidjeli adekvatno razmatranje naša tri ključna zahtjeva – rekao je ranije ruski predsjednik.
NATO razmatra dugoročnu vojnu poziciju u istočnoj Evropi
Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg rekao je da NATO razmatra dugoročnu vojnu poziciju u istočnoj Evropi kako bi ojačao svoju odbranu. Dodaje da konačna odluka o tome još nije donijeta.
Očekuje se da će ministri odbrane NATO-a razgovarati o vojnom pojačanju na sljedećem sastanku 16. i 17. februara.
Zapadne vlade su pozvale Moskvu da povuče trupe sa ukrajinskih granica, posebno ukoliko Rusija želi da vidi manje raspoređivanja snaga u istočnim državama, saveznicama NATO-a.
izvor: pobjeda.me