Trovanje vlasničkih pasa u Kolašinu je nastavljeno, ubijanjem sedam kućnih ljubimaca u selu Drijenak. Tokom samo jednog dana, u blizini kuće vlasnice prihvatilišta za napuštene životinje Danijele Vuksanović otrovana su tri njena i tri psa drugih mještana, kao i jedna mačka.
U krugu od nekoliko stotina metara leševe sedam životinja zatekla je u ponedjeljak Vuksanović i radnik u prihvatilištu Marko Medojević.
Medojević je kazao da je prizor bio užasan i da su svuda bili leševi uginulih životnja. Zatekli su, kako je kazao, mrtve pet pasa i mačku. Jedan pas kojeg su našli živog, Medojević dodaje da se pas satima mučio i na kraju uginuo. Ogroman trud i rad je neophodan da bi se životinje sklonile s ulice, saopštio je, dodajući da rade sve uz ogromna odricanja i ipak se na kraju ovako završi. S obzirom na to da je prihvatilište na Blatini, čija je vlasnica Vuksanović, prenatrpano, nekoliko pasa drži u svojoj kući i dvorištu.
Ona je izjavila da se “ponovo desilo krivično djelo” i da očekuje brzu i ažurnu rekaciju nadležnih, a o novom slučaju trovanja pasa obavijestila je Komunalnu policiju, ali i kolašinsko Odjeljenje bezbjednosti, kako je saopštila.
To je drugi slučaj trovanja tokom minulog mjeseca. Pas Holanđanina Robina van Gamerena, koji živi u Lipovskoj Bistrici kod Kolašina, otrovan je početkom marta. Prije toga, Holanđaninu su otrovana još dva psa.
Šarplaninka i azijat porodice Vukajlović otrovani su u aprilu prošle godine u dvorištu njihove porodične kuće u Smailagića Polju. Jednog uginulog psa Vukajlovići su našli na travnjaku tik pored ulaznih vrata, a drugog u boksu.
I Van Gameren i Vukajlovići su trovanje svojih ljubimaca prijavili policiji, ali do sada ni za te, ni za brojne ranije slične slučajeve, niko nije niti procesuiran niti sankcionisan.
Počinioci trovanja pasa u Kolašinu do sada su ostajali neotkriveni. Često se, zbog nemogućnosti za obavljane skupih analiza, ne otkrije ni vrsta otrova kojom su životinje ubijene. Trovane su i ubijane čak i životinje smještene u privremenom privatnom prihvatilištu.
Vuksanović je ukazala na to da i institucije treba da shvate da su sve to krivična djela i konačno neko preuzme odgovornost i radi svoj posao. U nevjerici je zbog činjenice da žive ljudi koji su spremni na ovako monstruozna djela. Objašnjava da posao oko prihvatilišta na Blatini radi godinama volonterski. Iako sporadično pomaže Opština, pojedinci i neke organizacije, često za pse fali hrane, a za brigu o preko 100 pasa nedostaje još nekoliko zaposlenih. Vuksanović objašnjava i da je Opštini, u čijem je planu za narednu godinu izgradnja azila za pse, nudila da preuzmu brigu o prihvatilištu.
Dodala je da ne želi da to postane klasični azil u kojem će životinje biti u lošim uslovima, već da prihvatiište, to jest životinje u njemu, postanu dio turističke ponude. Kazala je da bi trebalo da to bude mjesto gdje će djeca i odrasli moći da dolaze, druže sa životinjama i ‘odmore dušu’, kao i da prošire svoje vidike i edukuju se…
Programom kontrole populacije pasa lokalna uprava planira brojne mjere, kao i mijenjanje svijesti sugrađana kada je riječ o odnosu prema životinjama. Tim dokumentom predviđena je i ažurnija briga o napuštenim životinjama.
Načelnica Komualne policije Ana Đoković Šćepanović minule sedmice je kazala da je trenutno veliki problem zbrinjavanje napuštenih životinja sa ulica. Objasnila je da nema mjesta u beranskom, podgoričkom i privatnom prihvatilištu na Blatini. Ona je rekla i da se naredne godine u Kolašinu planira izgradnja prihvatilišta za napuštene životinje.