Promjena službeničkih propisa, koji će se ograničiti da, sem na pozicijama ministara i državnih sekretara, ne može biti imenovanja politički eksponiranih lica, navodi Begović
Iako su nam svi političari prije dolaska na vlast obećavali da će napokon doći do istinskih promjena, kao i da će se građani zapošljavati na osnovu kvalifikacija, ipak je i dalje partijska knjižica ključ za otvaranje svih vrata. Barem onih državnih, visoko pozicioniranih, koje plaćaju svi građani. Da je partijsko zapošljavanje i dalje prisutno, te da loše prakse treba mijenjati, ali je pitanje koliko ima volje za tim, saglasni su sagovornici “Dana”.
Politički analitičar i sociolog Andrija Đukanović kazao je za “Dan” da je partijsko zapošljavanje lako zaustaviti ukoliko se to želi i ako se poštuju zakoni.
– Političko zapošljavanje i jeste cilj mnogih u političkoj sceni. Na taj način se najbolje kupuju glasovi i na pozicije odlučivanja postavljaju podobni ljudi kako bi promicali interese partija. Tu tehniku je do savršenstva razvio DPS i njegovi koalicioni partneri, a nova vlast je nastavila da sprovodi isto. Svi imaju neke izgovore, kao da je to nešto što se stihijski dešava i na šta partije nemaju uticaja, a u stvari sve je dobro koordinirano. Partijsko zapošljavanje je jedna od ključnih sistemskih problema iz kojeg proizilaze mnoge anomalije i štete. Ako vi stavite partijsku pripadnost partiji iznad znanja i profesionalnosti, onda ste u velikoj zabludi iako kratkoročno profitirate – navodi Đukanović.
Međunarodni konsultant za javne politike Marko Begović istakao je za “Dan” da je Vlada na čijem je čelu Dritan Abazović “šampion” u partijskom zapošljavanju.
– Junaci brojnih afera su opet imenovani za pozicije odlučivanja, poput Alije Košute, kao i Nataše Pešić. Jednostavno je stati tome na kraj. Promjena službeničkih propisa, koji će se ograničiti da sem na pozicijama ministara i državnih sekretara ne može biti imenovanja politički eksponiranih lica. Taj standard imamo recimo u Francuskoj. Oni su jedna od rijetkih velikih zemalja koja je spremna da znanje i kompetencije ustupi Crnoj Gori, kako bi i Crna Gora imala sistem javne uprave na usluzi građanima – kazao je Begović.
Đukanović: Ne prihvataju se EU vrijednosti
Analitičar Đukanović ističe da bi najbolji izlaz iz postojeće krize bili novi izbori, pa sastavljanje Vlade s punim legitimitetom.
– To je prvi korak ka izlasku. Ali puno pitanja koja opterećuju naše društvo ne mogu se riješiti ni izborima. Pitanje crkve, na primjer, koje je do te mjere podijelilo društvo da ne vidim rješenje i izlaz iz toga. Referendumske podjele još uvijek žive i izlazak iz tih zacrtanih linija podjele tumači se kao izdaja. Dvije strane se gledaju “preko nišana” i iznova se prave tenzije, iako se svi verbalno zalažu za evropske vrijednosti. Čini se da ne postoji iskrenost. Na primjer, u borbi protiv kriminala i korupcije kao uslovu svih uslova. Vidimo koliko se bivša vlast žilavo bori da sačuva svoje dugogodišnje kadrove za koje postoje ozbiljne indicije da su dio kriminalnih struktura. Još neke evropske vrijednosti ne prihvataju se od strane naše političke elite. Dakle, veoma teška situacija i jezivo odsustvo dijaloga bez koga ne postoji rješenje niti mogućnost ozbiljnijeg razvoja društva – ističe naš sagovornik.
Đukanović dodaje i da je pad Vlade neizvjestan.
– Više sam sklon da mislim da neće pasti, ali sve je otvoreno. Mislim da bi njen pad otvorio jedini ispravan put, odnosno, izbore. Ako je suditi po nekim ranijim najavama i tvrdnjama da Demokrate i DF neće glasati sa DPS-om oko važnih pitanja onda je moguće da se život ovoj vladi produži. Ali, više se ništa ne može analizirati jer su odnosi vlasti i opozicije toliko komplikovani, da se često ne zna ko je ko – podvlači Đukanović.
Dodaje i da ne smijemo zaboraviti na kompanije u državnom vlasništvu.
– Neophodno je postrožiti uslove imenovanja, ne samo u upravnim odborima, već po dubini. To se može uraditi donošenjem novih propisa. Previše je izazova za ovako malu zemlju, ali ova vlada je uspjela da izbjegne hvatanje u koštac s svim problemima koje dominantno tište građane. Umjesto obrazovanja, vladavine prava, brzog ulaska u EU, građanima je dat ugovor sa vjerskom zajednicom koji ne bi uopšte trebalo da bude prioritetan – istakao je Begović.
Klubovi poslanika DPS, SDP-LP, SD, DUA su predali nedavno u skupštinsku proceduru predlog da se glasa o nepovjerenju 43. Vladi Crne Gore. Ovaj predlog je uslijedio nakon što su premijer Dritan Abazović i patriharh SPC u Podgorici potpisali Temeljni ugovor.
Begović navodi da bez obzira zbog čega je inicijativa podnijeta, poslanici imaju dovoljno razloga da obore ovakvu izvršnu vlast.
– Ono što najviše zanima građane je EU agenda, a dobili su produbljivanje podjela, nastavak partijskog zapošljavanja, nepotizma. Nama slijedi ekonomska, socijalna kriza kojoj se niko ne posvećuje. Neko pominje da se neki poslanici neće pojaviti u Vladi, ali to je isto kao da podržavaju Vladu. Svakako, mi ne znamo šta će biti na prvim izborima nakon pada DPS-a. To je jako teško prognozirati. Definitivno imamo ozbiljan pad povjerenja u postojeću političku ponudu. Postoji dovoljno motiva da se izglasa nepovjerenje, a nakon toga jedini put jesu izbori – podvlači Begović.
O sudbini Vlade odlučuje se 19. avgusta. Ipak, pitanje je koliko ćemo Vlada morati da promijenimo da bismo stali na kraj praksi uhljebljavanja. Do sada smo u praksi imali priliku da vidimo da, iako se vlast mijenja, ono što ostaje kao konstanta, jeste partijsko zapošljavanje.