Biljana Matijašević
Foto: Shutterstock
Približno 76.000 državljana Crne Gore, Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Sjeverne Makedonije i Srbije posjedovalo je dozvole za boravak u Njemačkoj krajem 2023. godine.
To pokazuju novi podaci na osnovu Pravila o Zapadnom Balkanu, koje je Forbes Crna Gora dobio od Germany-Visa.org, platforme koja pruža sveobuhvatne informacije o različitim vrstama viza i dozvola u Njemačkoj.
Prema platformi, sa više od milion otvorenih radnih mjesta i nedostatkom kvalifikovane radne snage u sektorima kao što su zdravstvo, inženjering, IT i trgovina, Njemačka je u junu prošle godine uvela Chancenkarte ili „kartu šansi“.
Prema informacijama sa portala Germany-Visa.org, „karta šansi“ je dozvola boravka koja omogućava građanima zemalja van EU da borave u Njemačkoj do jedne godine kako bi pronašli posao. Za razliku od šestomjesečne vize za traženje posla, omogućava duži boravak i rad sa skraćenim radnim vremenom ili probne poslove (do 20 sati sedmično).
Foto: Shutterstock
Od 1. juna ove godine, Njemačka je takođe udvostručila broj godišnjih radnih viza za Zapadni Balkan na 50.000. Ove mjere, zajedno s uvođenjem „karte šansi“, otvorile su više mogućnosti za dolazak građana Crne Gore na njemačko radno tržište.
Da bi se kvalifikovali za kartu šasni, kandidati moraju ispuniti sljedeće kriterijume:
- Poznavanje jezika: A1-nivo njemačkog jezika ili B2-nivo engleskog jezika
- Kvalifikovano obrazovanje: Najmanje dvije godine stručnog obrazovanja ili priznata univerzitetska diploma
- Dovoljna finansijska sredstva: Najmanje 1.027 eura mjesečno za pokrivanje troškova života tokom boravka
- Sistem bodovanja: Ujedno i najvažniji kriterijum znači da treba osvojiti šest bodova na osnovu obrazovanja, starosti, jezičkih vještina i radnog iskustva.
- Iz Germany-Visa portala navode da, kako je „karta šansi“ uvedena tek ove godine, često je miješaju s američkom „zelenom kartom“ i tradicionalnom njemačkom vizom za traženje posla.
„Dok karta šansi omogućava jednogodišnji boravak bez potrebe za ponudom posla, ugovorom ili porodičnim vezama, već na osnovu sistema bodova, zelena karta u SAD-u nudi put do državljanstva u roku od 3-5 godina kroz lutriju ili stroge uslove“, pojasnili su.
S druge strane, prema Germany-Visa portalu, viza za traženje posla i Chancenkarte u Njemačkoj razlikuju se u sljedećim ključnim aspektima:
- Kvalifikacije: Viza za traženje posla zahtijeva univerzitetsku diplomu ili priznato stručno obrazovanje, dok „karta šansi“ zahtijeva najmanje dvije godine stručnog obrazovanja i relevantno radno iskustvo
- Trajanje vize: Viza za traženje posla vrijedi do šest mjeseci, dok Chancenkarte može trajati do jedne godine.
- Dozvola za rad: Viza za traženje posla ne dozvoljava nikakav rad tokom trajanja, dok „karta šansi“ omogućava rad sa skraćenim radnim vremenom (do 20 sati sedmično).
„Njemačka, sa niskom stopom nezaposlenosti i brojnim poslovnim prilikama, privlači tražioce posla iz cijelog svijeta. Ove prilike su posebno korisne za građane Zapadnog Balkana i drugih zemalja koji traže zaposlenje u inostranstvu. Osim toga, Njemačka nudi mnoge prednosti, uključujući 24 dana plaćenog odmora godišnje kao i minimalnu satnicu koja iznosi 12,41 eura, a plata može biti viša zavisno od industrije i radnog iskustva“, poručuju iz portala Germany-Visa
izvor vijesti Forbes