Sastanak Komisije koja bi trebalo da provjeri da li je tekst ugovora koji bi Vlada trebalo da potpiše sa Srpskom pravoslavnom crkvom, a koji je bio zakazan za danas u 14h, odgođen je nakon što je izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc-Prelević odlučila da neće učestvovati u radu tog tijela, saznaje Pobjeda.
Ta njena odluka, kako je saopšteno iz HRA, predstavlja protest zbog uključivanja advokata Velibora Markovića u rad tog tima kojeg je za člana predložio premijer Dritan Abazović.
U pismu predsjedniku države Milu Đukanoviću, Gorjan-Prelević je obrazložila da je Marković javnosti poznat po promociji homofobije i seksizma, odnosno netrpeljivosti prema LGBTIQ zajednici i ženama i ukazala da HRA ne želi da sarađuje sa osobom koja promoviše diskriminaciju i mržnju.
– Izražavam protest zbog uključivanja advokata Markovića u rad javne grupe koja treba da doprinese javnom interesu. Opšte dobro se ne može graditi na negiranju prava i ponižavanju bilo kojih ljudi u jednom društvu, pa tako ni LGBTIQ zajednice, ni žena – navela je Gorjanc-Prelević.
Ipak, dodala je, Akcija za ljudska prava će mišljenje o ugovoru koje je prethodno dala produbiti novim izvorima i dodatno obogatiti argumentima.
Advokat Velibor Marković godinama prolazi nekažnjeno za govor mržnje koji širi po društvenim mrežama – prije svih prema ženama i LGBT zajednici.
Prijetio je da će, između ostalog, slomiti kičmu svakoj LGBT osobi koja se bude pred njim ljubila.
Njegov javni angažman obilježili su i brutalni mizogini napadi prema koleginicama sutkinjama, a na udaru su mu bile i neke novinarke, kao i žene iz javnog života.
Na njegove ispade jedino je reagovala kancelarija ombudsmana.
Pobjedi su 2020. godine iz Crkve Srbije kazali da su Markovića angažovali „kao profesionalca“ i da ne žele da komentarišu njegove stavove o ženama i LGBT zajednici.
Advokatska komora javnost nikada nije izvijestila o ishodima postupaka iniciranih protiv njega zbog govora mržnje.
Pored Gorjanc-Prelević, Đukanović je u komisiju predložio dekanicu Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore Anetu Spaić, i članicu Upravnog odbora Udruženja pravnika Anu Stanković-Mugoša.
Sa druge strane, premijer je pored Markovića predložio i državnog sekretara u Ministarstvu pravde Bojana Božovića o magistra prava i asistenta na Univerzitetu Donja Gorica Andreja Bracanovića.
Pored Markovića, na prijedlog premijera Dritana Abazovića pozivi za učešće u komisiji upućeni su državnom sekretaru u Ministarstvu pravde Bojanu Božoviću, te magistru prava i asistentu na Univerzitetu Donja Gorica Andreju Bracanoviću.
Prvi sastanak Komisije trebalo bi da bude održan danas, u 14 sati, u zgradi Vlade u Podgorici.
Vlada je, kako je Pobjedi potvrđeno, počela proceduru formiranja komisije koja, kako su se 19. jula dogovorili predsjednik države Milo Đukanović i premijer Dritan Abazović, treba da provjeri da li je ugovor sa Crkvom Srbije koji je Vlada nedavno usvojila u skladu sa Ustavom Crne Gore.
Pozivi za članstvo upućeni su, na prijedlog Abazovića – advokatu koji je bio dio pravnog tima Crkve Srbije Veliboru Markoviću, državnom sekretaru u Ministarstvu pravde Bojanu Božoviću, te magistru prava i asistentu na Univerzitetu Donja Gorica Andreju Bracanoviću.
Na Đukanovićev prijedlog pozvani su dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore Aneta Spaić, izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc-Prelević i članica Upravnog odbora Udruženja pravnika Ana Mugoša.
– Predsjednik je svoj prijedlog vezao za referentne institucije i predstavnike civilnog sektora sa kompetencijama za pravna pitanja – rečeno je Pobjedi iz Đukanovićevog kabineta.