Search
Close this search box.

Obdukcija će pokazati da li je vidra otrovana

Veterinar je obavio obdukciju uginule vidre i uzeo tkivo jetre, bubrega i slezine kao i kompletan želudac i to je poslato CETI gdje će biti urađen toksikološki nalaz da se vidi da nije došlo do trovanja – kazao je Mrdak.

Državni sekretar za ekologiju Danilo Mrdak iz resornog ministarstva pozvao je nadležne institucije da sa najvećom ozbiljnošću pristupe rasvjetljavanju smrti zaštićene evroazijske vidre (Lutra lutra) na Žabljaku, koja je prikazana na fotografiji na društvenim mrežama i to dan nakon što je snimljena živa. Trenutno se čeka obdukcioni nalaz kako bi se utvrdio uzrok smrti.

Mrdak je u izjavi apelovao da se utvrdi na koji način je vidra uginula, ko su počinioci, ukoliko je ubijena, jer, prema njegovim riječima, skoro da je nevjerovatno da je uzrok smrti bolest ili starost.

Kazao je da se čeka nalaz obdukcije od Centra za ekotoksikološka ispitivanja koji bi trebalo da pokaže da li je životinja otrovana, jer ne postoje tragovi od vatrenog oružja.

– U stalnoj sam komunikaciji sa Nacionalnim parkovima i veterinarom koji je obavio obdukciju. On je uzeo uzorak tkiva jetre, bubrega i slezine kao i kompletan želudac koji su poslati u CETI gdje će biti urađen toksikološki nalaz da se vidi da nije došlo do trovanja. Nema tragova koji bi ukazali da je ubijena iz vazdušne puške ili vatrenog oružja, nije udarena autom, tako da ne postoji ta sumnja – kazao je sagovornik.

On smatra da je najmanje vjerovatno da je uginula prirodnom smrću, ali dok se sve ne utvrdi moraju da računaju i na tu mogućnost.

– Ukoliko nije, onda je riječ o vandalskom činu koji prevazilazi svaku mjeru. U tom slučaju moramo da se pokrenemo i počnemo preventivno da djelujemo i da kažnjavamo. Istraga treba da se sprovede do kraja. Ukoliko je to neki neodgovorni pojedinac uradio, mora da se zaustavi ta loša praksa ubijanja divljih životinja čim se one pojave u gradu. Žabljak je turističko mjesto i vidra koja ide kroz grad može biti samo atrakcija bez obzira što pričaju da je vidra štetočina koja ubija ribu – ističe Mrdak.

Objasnio je da je vidra u Crnoj Gori zaštićena vrsta i da je njeno ubijanje krivično djelo.

– Vidra živi u blizini rijeka, jezera i potoka i hrani se ribom, uvijek je vezana za vodene ekosisteme. Ne zna se kako se ova vidra zadesila u gradu; možda je bila gladna, pa za mirisom hrane… Ali to nije ništa neobično. I druge divlje životinje ,,prošetaju“ gradom – kazao je Mrdak naglašavajući da sada treba da se završi kompletna procedura i onda će znati o čemu se radi.

Prema njegovim riječima, ukoliko se utvrdi da je vidra otrovana, onda policija i tužilaštvo treba da rade svoj posao.

Iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma napominju da je evroazijska vidra (Lutra lutra) nacionalno zaštićena vrsta i nalazi se na brojnim listama međunarodnih konvencija i direktiva – Bernskoj konvenciji (Appendix 2), Evropskoj direktivi o staništima (Annex 2 i Annex 4), CITES (Appendix 1). Prema IUCN RED LIST na Mediteranskom dijelu Evrope označena je kao skoro ugrožena vrsta (NT- Nearthreatened), simbol je Bernske konvencije i jedna od Natura 2.000 vrsta.

– S obzirom na to da smo ekološka država, ali i ne samo zbog toga, ovo su situacije koje moraju postati naša ružna prošlost i protiv kojih se moramo izboriti kao društvo u cjelini – ističu iz ovog resora.

Apeluju na građanke i građane da svi zajedno doprinesemo promjeni ponašanja i da gradimo civilizovano društvo gdje su divlje životinje ukras i znak oporavka životne sredine, a ne mete za iživljavanje neodgovornih pojedinaca.

– Samo skupa možemo ostvariti taj cilj – poručuju iz Ministarstva.

Iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica poručuju na društvenim mrežama da ,,krivolov i dalje ne jenjava!“

– Ovog puta žrtva je bila bezazlena vidra viđena na Žabljaku tokom vikenda, vrsta koja je strogo zaštićena na nacionalnom nivou. Nadamo se da će počinilac biti identifikovan i procesuiran, a mi se pitamo zašto još nema adekvatnog odgovora i rješenja iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede po pitanju krivolova – poručili su iz CZIP-a.

Na prvom snimku bila vitalna i jaka

Stručna saradnica za zaštitu faune sisara u Nacionalnim parkovima Crne Gore Belma Šestović potvrdila je da se uzrok smrti vidre i dalje istaražuje i da su zatražili od CETI da napravi analizu.

– Žalimo što sve nije ostalo na predivnom prvom snimku gdje je evidentno bilo da je jedinka bila vitalna i jaka. Tada je trebalo da se svi “povuku” i da pozovu stručna lica i nadležne institucije koji bi jedinku vratili u njeno prirodno stanište – kazala je Šestović dodajući da urbani dio Žabljaka to svakako nije.

Ona navodi da su vidru pratili i konstantno snimali stanovnici, što dokazuju snimci koji su se pojavljivali na društvenim mrežama.

-Na kraju smo imali epolog- fotografiju mrtve vidre – kazala je Šestović.

Prema njenim riječima, evroazijska vidra je poluakvatični sisar. To znači da nije isključivo vezana za vodu i da nije čudno i ako se uoči na kopnu.

– Prelazi i relativno velike teritorije u potrazi za hranom i prelaskom iz jednog vodotoka u drugi. Istraživanja koja traju od 2018. godine, a koja se sprovode i dalje pokazuju da je ova vrsta široko rasprostranjena u Crnoj Gori – objasnila je Šestović.

Kako ističe ovoj životinji je omiljena hrana riba. Osim ribe hrani se i raznim pticama, vodozemcima i gmizavcima, rječnim rakovima i zaštićena je zakonom.

Iz NPCG su juče saopštili da ta isntitucija sprovodi monitoring stanja populacija vidre na svojoj teritoriji. Na nivou Crne Gore, istraživanja se sprovode od 2018. godine i radi se na detaljnoj evidenciji rasprostranjenosti vidre.

Izvor: pobjeda.me

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor