Search
Close this search box.

Koliko se kralo na rekonstrukciji pruge Novi Sad – Mađarska: U jednoj noći odneli 11 tona opreme

Ivan  Radak      9. feb 2025. 08:00

Shutterstock/frantic00

Dokumentacija koju je objavilo Više javno tužilaštvo u Novom Sadu pruža uvid i u razmere krađa koje su se dešavale tokom rekonstrukcije pruge do mađarske granice. Uvid u prijave podnete policiji i obim pljački sugerišu da su to mogle da izvedu samo ozbiljno organizovane grupe. Štetu je teško proceniti jer u prijavama nije uvek navedena vrednost otuđenih stvari, ali je sigurno reč o milionskom iznosu.

Najčešća meta bila je kontaktna mreža odnosno bakarni vodovi, a neretko su odnošeni i drugi delovi, pre svega tegovi od gvožđa. Da je reč o dobro pripremljenim i organizovanim lopovima po svemu sudeći ukazuje i to da su kontaktnu mrežu krali čak i kada je bila pod visokim naponom.

U dokumentaciji koju je objavilo Više javno tužilaštvo, u dva dokumenta su sakupljene prijave koje su podnošene. Da li je reč o svim prijavama nije poznato. Prva je iz septembra 2021. dok je poslednja iz avgusta 2022. Ukupno su objavljene 23 prijave policiji.

Iz onoga što se može videti jeste i da su meta češće bili vodovi na otvorenoj pruzi odnosno na deonicama između stanica. Ipak, dogodilo se i nekoliko krađa na samim stanicama. Ono što je pitanje jeste i kako su upravo na tim lokacijama izvedene najveće krađe, a da niko to nije primetio. Odnosno, da li je bilo obezbeđenja.

Milionska šteta

U prvih osam prijava u objavljenoj dokumentaciji vidi se da su cilj pljačkaša bile tzv. čvrste tačke. U objašnjenju stoji da se čvrsta tačka sastoji od bakarnog užeta. Ona je „deo elemenata kontaktne mreže koja služi za bezbednost saobraćaja i stabilnost kontaktne mreže“.

U pojedinim prijavama navedeno je da je zbog ovih krađa morala da bude uvedena tzv. lagana vožnja, dok je bilo i prekida saobraćaja.

Ono što se može videti iz ovih osam prijava jeste vrednost odnete opreme. Ukupno je reč o iznosu od 2,8 miliona dinara. Iznos je očigledno bio veći jer se još u samo jednoj prijavi pominje da je ukradena oprema vredna 199.000 dinara dok u ostalih 14 nema brojki.

Najveća šteta među onima koje su poznate, pričinjena je na deonici Mali Iđoš Polje – Žednik. Na tom potezu odnete su čvrste tačke u vrednosti od 620.000 dinara. Ove krađe dešavale su se u periodu od 8. do 22. februara 2022. U drugoj prijavi, vidi se da je u identičnom periodu nestajala oprema na deonici Zmajevo – Vrbas. Takođe su odnete čvrste tačke, vredne 355.000 dinara.

Da su lopovi bili posebno aktivni oko Malog Iđoša vidi se i iz prijave u kojoj se navodi da su od 21. januara do 8. februara odneli čvrste tačke u vrednosti od 527.000 dinara.

Samo u ovih osam prijava za koje je poznata vrednost ukradene opreme, vidi se da je odneto više od dve tone, mahom, bakarnog materijala.

Ono što je ovde zanimljivo, u jednoj od prijava navodi se da se krađa dogodila iako je mreža pod stalnim naponom od 25.000 volti.

Šta zna čovek šta je tona

Pomenute krađe dešavale su se u dužem vremenskom periodu. Ono što otkrivaju druge prijave jeste da su izvedene i velike „operacije“ u toku jednog dana odnosno noći.

Tako je 19. aprila 2022. na potezu od Malog Iđoša do Lovćenca nestalo 700 metara voznog voda. U prijavi je objašnjeno da je težina 1,1 tonu.

Slično se dogodilo i u avgustu 2022. kada je na deonici Subotica – Naumovićevo nestala identična količina opreme – 700 metara voznog voda što je ustvari 700 metara nosećeg užeta i isto toliko kontaktnog provodnika.

„Ulog“ je podignut na teretnoj stanici u Subotici. Tamo je u jednom danu 2022. odneto 2.500 kilograma odnosno 2,5 tone opreme. U ovoj krađi bilo je mnogo manje vodova („samo“ 400 metara). Težini ukradenog doprineli su setovi tegova za zatezanje od gvožđa koji su odneti.

Slična težina, 2,6 tona nestala je na deonici od Subotice do Kelebije. Takođe su najveći deo činili tegovi, ali se ovo protivpravno otuđenje dogodilo u periodu od pet dana.

izvor forbes. n1 info rs

 

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor