Search
Close this search box.

Kapaciteti plasiranja na tržištu: U bjelopoljskom ”Mesoprometu” optimistični, uvoznici 60 odsto ukupnog mesa

Više od tone govedine i jagnjetine bjelopoljski “Mesopremet” plasira na tržište. Iz te kompanije ne očekuju probleme u snabdijevanju pored toga što uvoze 60 odsto od ukupne količine mesa.

Foto: Pobjeda/Dragan Mijatović
Foto: Pobjeda/Dragan Mijatović

Gabrijela Nedović, predstavnica kompanije ”Mesopromet” kazala je da se na mjesečnom nivou u njihovim pogonima proizvede oko 1.200 tona mesa, od toga 35 odsto iz domaćih izvora. Nabavka je do sada išla svojim tokom, i nadaju se da će tako ostati i ubuduće, kako bi spremno dočekali ljetnju sezonu. Rat u Ukrajini, prema njenim riječima, donekle ih je poremetio, jer je to zemlja koja je najveći proizvođač piletine, pšenice i ulja, kazala je ona.

Svinjsko meso je 100 odsto iz uvoza, čak 46 miliona godišnje se utroši za uvoz tog mesa.

Amra Štulić, direktorica proizvodnje u ”Mesoprometu-Franca”, kazala je da svinjsko meso uvoze, bez svoje proizvodnje, dodajući da je sa piletinom druga priča. Samo iz bjelopoljske fabrike se može proizvoditi dovoljna količina konzumnog mesa za potrebe cijele države, kazala je Štulić.

Imaju, kako je kazala, kapacitete oko 1.500 tona proizvodnje svježeg pilećeg mesa. Krajem prošle godine su aktivirali dvije inkubatorske jedinice, prvi u Crnoj Gori, tako da na mjesečnom nivou mogu proizvesti oko 145.000 komada, što je, kako je ona Štulić istakla, sasvim dovoljno za Crnu Goru.

Ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović, kazao je da se moraju jačati domaći proizvodni kapaciteti, ističući da imaju vrlo skromne kapacitete. Većinu proizvoda za ishranu uvoze, kazao je on, a mogu proizvesti dosta toga, dodaje on, možda ne količinski ali jedan dio svakako.

Farike hrane imaju predlog za državu da subvencioniše stročnu hranu, smanji akcize na energente i omoguće povoljniji ulovi za kupovinu energenata.

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor