Član i predsjednik Lovačke organizacije “Bijelo Polje” razmijenili međusobne optužbe o nezakonitostima
Vladimir Rakočević, Foto: Jadranka Ćetković
Jadranka Ćetković
Član Lovačke organizacije “Bijelo Polje” i raniji predsjednik Lovačke sekcije “Vraneška dolina” Vladimir Rakočević podnio je inspektoru za privredni kriminalitet Muratu Salemoviću devet krivičnih prijava protiv Lovačke organizacije “Bijelo Polje” i predsjednika Darka Raičevića zbog falsifikovanja isprava, potpisa i statuta, zloupotreba službenog položaja, kao i više prijava protiv inspektora lova i šumarstva Zufera Sijarića, jer je, kako tvrdi, zloupotrijebio službeni položaj i nije reagovao na nepravilnosti u Lovačkoj organizaciji.
Pored toga, on tvrdi i da je predsjednik Darko Raičević izgubio pravo da bude na čelu LO, nakon što mu je uručeno pravosnažno rješenje o oduzimanju oružja i oružnih listova, a da je i pored toga, prošle subote Raičević primijećen u lovu, kako drži pušku u ruci, za šta je “Vijestima” dostavio video-snimak.
Na drugoj strani, predsjednik LO “Bijelo Polje” Darko Raičević je kazao da je funkciju i poslove predsjednika obavljao zakonito, da je tačno da je pokrenuta procedura oko oružja, i da se trenutno vodi upravni postupak, što nije uslov za prestanak članstva i funkcije koju obavlja.
“Netačni su i zlonamjerni navodi da lovim u zabranima, lovim isključivo danima i na prostoru kako je zakonom propisano”, kazao je Raičević u odgovoru “Vijestima”.
Kako “Vijesti” saznaju iz izvora bliskih policiji Raičeviću je na ruke pravosnažno rješenje uručeno 13. januara. Prema uvidu “Vijesti” u dokumentaciju MUP-a, oduzimanje oružja Raičeviću je naređeno drugostepenom odlukom, nakon što se žalio MUP-u u Podgorici, kada je potvrđena odluka o oduzimanju oružja.
Rakočević je, citirajući Statut te organizacije, kazao da Raičević, čim je izgubio oružje izgubio i status redovnog člana i pravo da bude predsjednik društva.
Isto to rješenje, prema saznanjima “Vijesti” je uručeno Regionalnom centru bezbjednosti “Sjever”, koji je trebalo da postupi po rješenju i oduzme oružne listove koji su u ilegalnom posjedu, što prema izvorima Vijesti iz LO “Biijelo Polje” do danas nije urađeno, a radi se o više komada vatrenog lovačkog i sportsko-sreljačkog oružja.
On je pojasnio da je Raičević na mjesto upravnika lovišta zaposlio mašinbravara, što je kažnjivo po zakonu.
“Raičević je na mjesto upravnika lovišta nezakonito zaposlio Baja Baošića, koji je po zanimanju mašinbravar III stepen, iako Zakon o lovstvu propisuje da to radno mjesto pokriva lice koje ima IV stepen šumarske, poljoprivredne ili veterinarske struke, za šta je predviđena novčana kazna od dvije do 13 hiljada eura. Međutim, inspektor za lov, umjesto da kazni Raičevića i lovačku organizaciju, u zapisniku konstatuje ‘da je upravnik zaposlen sa licencom lovočuvara’, koja i u slučaju da je posjeduje nije dovoljna”, navodi Rakočević.
Rakočević tvrdi da rukovodioci Lovačke organizacije Bijelo Polje, zbog svojih ličnih interesa prema određenim povlašćenim lovcima i lokalnim gazdama, dio teritorije koji je označen kao lovni zabran (Kovren- Stožer, Slatka i Sipanje -Vrhovi, koji obuhataju više od 20 sela) drže kao takav više od 15 godina mimo Zakona o lovstvu, umjesto da, što su bili dužni, poslije tri godine promijene mjesto zabrana.
On je istakao da su se svi lovci, koji su se posljednjih godina, naročito od 2021. godine borili da promijene stanje u lovstvu na bolje, našli na udaru rukovodstva i lovočuvara lovačkog društva.
“Rukovodstvo Raičevića podnijelo je više od 20 prekršajnih i krivičnih prijava protiv ljudi koji nisu pružili podršku za njihove zloupotrebe, a epilog istih je da ih je tužilaštvo sve odbacilo, dok su prekršajne završile oslobađanjem od krivice”, istakao je Rakočević.
Najveća zloupotreba u Lovačkoj organizaciji je, smatra Rakočević, falsifikovanje statuta, a problem sa kojim se najčešće susreću krivolov.
O tome da li išta radilo na tom polju Rakočević je objasnio da su lovočuvari u prethodnom periodu sačinjavali zapisnike u odnosu na ta lica i njihova nepočinstva, ali da oni nikada nisu dobili sudski epilog.
“U Bijelom Polju postoji više grupa krivolovaca koji se bave nedozvoljenim izlovom divljači u lovnim zabranima, nelovnim danima (samo su subota i nedjelja lovni), love noću na farove, izlovljavaju zabranjenu vrstu divljači (medvjede, srne, divokoze), postavljanjem kamera i hranilišta, što je mimo zakona”, kazao je Rakočević.
Predsjednik LO “Bijelo Polje” Darko Raičević u odgovoru Vijestima je naveo da je funkciju i poslove obavljao po zakonu.
“Tačno je da mi je pokrenuta procedura oko oružja i trenutno se vodi upravni postupak, međutim to nije uslov za prestanak članstva i funkcije koju obavljam. U našoj lovačkoj organizaciji ima značajan broj članova koji nemaju oružje, a koji imaju status člana”, kazao je Raičević, podsjećajući da je lov prevashodno uzgoj i zaštita divljači, i da shodno Ustavu i Zakonu o NVO “svako fizičko lice koje podržavaju Statut ima pravo biti član bez obzira da li je nosilac oružja”.
Raičević je u odgovoru naveo da je postupak koji se vodi protiv njega nezakonit i osmišljen od strane nekoliko pojedinaca koji zloupotrebljavaju službeni položaj i protiv kojih je najavio podnošenje krivičnih prijava, podsjećajući da se protiv pojedinaca već vode krivični i disciplinski postupci za druga krivična djela i zloupotrebe službenih položaja.
“Oružje posjedujem od 2014. godine i do dana današnjeg nisam napravio nijedan prekršaj niti krivično djelo”, kazao je Raičević, detaljno navodeći podatke o uspješnoj sportskoj karijeri.
Raičević je pojasnio da funkciju predsjednika LO obavlja bez naknade i da je ta organizacija za vrijeme njegovog mandata postala jedna od najuspješnijih u Crnoj Gori, te da je dug koji naslijedio u iznosu od 26. 500 eura svojim uspješnih radom izmirio, i da je danas ta organizacija u plusu 34. 728,78 eura.
Izvor :Vijesti