Search
Close this search box.

Andrijevica: Nalazišta mermera zatrpana nebrigom države

Najave da će se nalazišta mermera u dijelu planine Žoljevice nadomak Andrijevice iskoristiti na odgovarajući način i da će lokalna zajednica od toga imati znatnu koristi do danas se nijesu obistinile. To potvrđuju iz lokalne uprave, apelujući na Vladu Crne Gore da konačno pronađe prave investitore i valjani model za ponovno aktiviranja rudokopa.

    Foto:Darko Jovović

Lokalna uprava nema nikakvu nadležnosti u vezi sa rudnim bogatstvima, pa ni kada je u pitanju nalazište mermera u dijelu planine Žoljevica. Država se bavi tom problematikom, zato ponovo apelujemo na Vladu da pronađe odgovarajuće rješenje za ponovno iskorišćavanje rudnog bogatstva na ovom prostoru, tim prije kad se zna da je preduzeće “Mermer” svojevremeno godinama uspješno poslovalo – kaže predsjednik Opštine Andrijevica Željko Ćulafić.

Do prije tri decenije preduzeće “Mermer” se godinama uspješno bavilo eksploatacijom mermera iz Žoljevice. Međutim, početkom devedesetih godina prošlog vijeka počelo je da zapada u dugove i nakon potraživanja povjerilaca uveden je stečaj. U međuvremenu jedan beogradski investitor je, u partnerskom odnosu sa Opštinom Andrijevica, kupio imovinu Mermera formirajući pritom preduzeće “Andrimer”. Taj pogon je radio kratko, s tim što je investitor u međuvremenu otkupio udio koji je Opština Andrijevica imala u njemu. Poslije toga “Andrimer” je više puta ustupan pod zakup određenim investitorima, da bi na kraju bio prodat jednoj grčkoj kompaniji, koja nikad ispod Žoljevice nije organizovala proizvodnju, iako je za tako nešto podigla kredit stavljajući imovinu preduzeća kao hipoteku. Ta imovina je u međuvremenu potpuno devastirana, dok prava istina o sudbini imovine bivše kompanije Mermer koja se nalazila izvan Andrijevice nije poznata.

Interesovanje za aktiviranje novog rudokopa u Žoljevici su iskazivali kineski investitori, ali su na kraju odustali. Nakon toga procurila je vijest da je andrijevički mermer privukao pažnju određenih firmi iz Slovačke i da postoji mogućnost da oni otpočnu proizvodnju, a što su potvrđovali i odgovorni iz lokalne uprave, ali ni od toga nije bilo ništa.

Ministarstvo kapitalnih investicija je prije dvije godine raspisalo konkurs za dostavljanje ponuda za dodjelu ugovora o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju ukrasnog kamena na lokalitetu Žoljevica. Jedini ponuđač na konkursu bila je kompanija Uniprom metali, koja je dobila maksimalan broj bodova za koncesiju od 30 godina. Ugovorom je predviđeno da država od koncesija za 30 godina dobije 1.170.000 hiljada eura.

Vlada je ipak odložila usvajanje Informacije o realizaciji konkursa za dostavljanje ponuda za dodjelu ugovora o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju ukrasnog kamena u Žoljevici s Predlogom odluke o dodjeli koncesije i Predlogom ugovora o koncesiji.

 

Izvor:Dan,Darko Jovović

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor