Najzagađeniji vazduh udišu stanovnici u Bijelom Polju i Pljevljima, a zatim u Nikšiću i Podgorici. To potvrđuju podaci iz Agencije za zaštitu životne sredine, prema kojima je najveća koncentracija štetnih praškastih čestica (PM10), u koncentracijama iznad propisanih, u Pljevljima i Bijelom Polju, ali su značajne i u Podgorici i Nikšiću. Prekoračenja se najčešće dešavaju tokom sezone grijanja.
Foto:Dan, Milovan Novović
U odnosu na kvalitet vazduha, prekoračenja koncentracije PM čestica, u odnosu na propisane vrijednosti, dominantno utiču na lošiji kvalitet vazduha. Prema poslednjem mjesečnom izvještaju o kvalitetu vazduha (za decembar 2021), srednje dnevne koncentracije PM10 čestica u Bijelom Polju su 22 dana, Pljevljima 21 dan, Podgorici – Zabjelo 10 dana, Podgorici– Blok pet osam dana i u Nikšiću šest dana bile iznad propisane granične vrijednosti. Izmjerene su i visoke koncentracije PM2,5 čestica na mjernim mjestima u sjevernoj i centralnoj zoni kvaliteta vazduha. Hemijskom analizom PM10 čestica utvrđeno je povećano prisustvo benzo(a)pirena, naročito u uzorcima iz sjeverne zone kvaliteta vazduha.
Kako je kao najveći problem kada je kvalitet vazduha u pitanju identifikovana upotreba čvrstih goriva za grijanje, što kumulativno uz emisije iz industrije i saobraćaja u kombinaciji sa nepovoljnim meteorološkim faktorima usložnjava situaciju, potrebno je sprovesti aktivnosti za smanjenje ovih uticaja. U prvom redu toplifikacija, izgradnja i rekonstrukcija objekata u skladu sa principima energetske efikasnosti, poštovanje ekoloških principa u svim privrednim aktivnostima, modernizacija saobraćajnica, i ne manje važno, jačanje svijesti građana i građanske odgovornosti – kazali su „Danu“ iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Dodaju da činjenica da je na mjernom mjestu u Bijelom Polju registrovano više dana sa prekoračenjem srednje dnevne koncentracije PM10 čestica nego u Pljeljima (2020), ukazuje na dosad neadekvatno tretiran problem kvaliteta vazduha u sjevernoj zoni, tokom sezone grijanja.
Izvor:Dan