Premijer Dritan Abazović i potpredsjednica Vlade za spoljnu politiku, evropske integracije i regionalnu saradnju Jovana Marović boraviće od danas u trodnevnoj posjeti Briselu, gdje će razgovarati sa najvišim zvaničnicima Evropske unije (EU).

Iz kabineta Abazovića saopšteno je da će sastanci biti prilika da on i Marović sagovornike detaljnije upoznaju sa političkim prioritetima Vlade i ukažu na potrebu nastavka beskompromisne borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije na svim nivoima.
Saopštenje: “U razgovorima će poseban akcenat biti na planovima Vlade za ispunjavanje obaveza iz evropske agende i postizanju opipljivih rezultata u oblasti vladavine prava koja nedvosmisleno predstavlja kamen temeljac pregovaračkog procesa.”
Navodi se da će Abazović i Marović imati priliku da potvrde suštinske principe vanjskopolitičkog djelovanja Crne Gore, koji se odnose na evropsku integraciju, savezništvo u okviru NATO alijanse i regionalnu saradnju.
“S obzirom na to da se radi o prvoj posjeti premijera 43. Vlade institucijama EU, ukazaće se na snažnu odlučnost Vlade u implementiranju suštinskih reformi i tekućih aktivnosti u odnosu na ključna poglavlja 23 i 24 putem dijaloga na najvišem političkom nivou”, kaže se u saopštenju.
U tom kontekstu, cilj je, kako se navodi, da se u što kraćem roku ispune privremena mjerila za ta poglavlja i dobije Izvještaj o ispunjenju privremenih mjerila.
Saopštenje: “Sastanci sa najvišim evropskim zvaničnicima u Briselu će biti prilika i za razmjenu mišljenja o suočavanju sa aktuelnim političkim izazovima prouzrokovanih ruskom agresijom na Ukrajinu, perspektivama zajedničkog djelovanja, održivosti sprovođenja politike proširenja EU na Zapadni Balkan, ali i snaženju integracionog kapaciteta Unije.”
Ističe se da će se posjetom biti potvrđena potpuna usaglašenost Crne Gore sa zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom Unije i snažna politička volja i posvećenost države pregovaračkom procesu, uzimajući u obzir visoku podršku građana evropskoj integraciji.
“Dodatno, afirmisaće se spremnost države da se, kroz ključne reformske procese na nacionalnom nivou i kontinuirano usklađivanje zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU, ispune neophodni kriterijumi za članstvo”, kaže se u saopštenju.