Bar, (Mediabiro) – Skupština opštine (SO) Bar uputila je inicijativu nadležnim državnim organima u cilju preduzimanja odgovarajućih mjera, odnosno preispitivanja cjelokupne dokumentacije i postupka zaključivanja koncesionih ugovora oko kamenoloma u Mrkojevićima i Čanju i eventualnog razmatranja mogućnosti raskida istih. Predsjednica SO mr Milena Božović kazala je da je SO Bar zauzela negativan stav prema davanju novih koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina.

To je zaključeno na sjednici SO Bar, koja je sazvana povodom problema oko kamenoloma u Mrkojevićima i Kalac u Čanju.
Partija Biram Bar – Biram Crnu Goru (BCG) je zajedno sa građanima pokrenula inicijativu za održavanje sjedice SO Bar na kojoj se raspravljalo o ovim problemima.
Božović je kazala da „SO Bar traži preispitivanje dokumentacije o ispunjenosti uslova sa dostavljenim informacijama povodom svih postojećih ugovora o eksploataciji mineralnih sirovina na teritoriji opštine Bar, poručujući da se glas građana u barskom parlamentu mora i može čuti.
Edina Osmanović, predstavnica odbora građana podnijete inicijative iz Velje Gorane, je na sjednici kazala da je taj komenolom blizu njihovih kuća i da niko od mještana o tom planu nije bio obaviješten.
Osmanović: „Od momenta kada smo saznali da će nam kamenoom biti maltene pred kućama mi smo počeli da poivamo nadležne institucije i da se obraćamao javnosti u nadi da će nam neko reći šta se zapravo dešava“, pojasnila je.
-„Žao mi je da imamo tu sliku Bara sa još 13 kamenoloma u opštini Bar. Treba li svako brdo da nam je raskopano, a da mi ćutimo“, upitala je Osmanović i poručila da treba da se čuje volja i glas naroda.
Prema njenim riječima, jedini odgovor od nadležnih je bio da je sve prošlo u skladu sa zakonom.

Boris Zec, predstavnik odbora građana potpisane inicijative Čanj, kazao je da nisu protiv države, Vlade, ni Ministarstva kapitalnih investicija već samo protiv svega onoga što taj kamenolom donosi i kazao je, nemogućnosti da se razvija turizam u njihovom mjestu.

Odbornik u SO Bar, ispred partije Biram Crnu Goru – Biram Bar, Amir Arabelović, rekao je da im smeta centralizacija, jer Glavni grad ima preovladajući uticaj nad svim ostalim gradovima.
„Centralizacija je možda dobra u nekim segmentima, ali u lokalnim infrastrukturama nije“, istakao je Arabelović. Kazao je da ne postoji zdrava osnova za otvaranje kamenoloma u naseljenom mjestu, u području u kojem je glavni izvor prihoda života poljoprivreda i stočarstvo, poručujući da nijesu protiv razvoja investicija i poboljšanja života i uslova već protiv onoga su što im loše može uticati na rad, život i zdravu životnu sredinu.

Odbornik u SO Bar, ispred partije Biram Crnu Goru – Biram Bar, Ljubomir Vukoslavčević, kazao je da inicijativa ima nade i da je vjerovatno najvažnija u ovom aktuelnom sazivu, zato što se tiče zdravlja građana i njihovih prihoda.
„Zato smatram da je neophodno da svi zauzmemo stav protiv eksploatacije na ova dva mjesta, jer će time biti narušen mir i svakodnevne aktivnosti mještana“, naveo je Vukoslavčević. On je kazao da očekuje da i ostale opštine sa primorja, koje imaju ovakve i slične probleme, reaguju.

Glavni gradski menadžer i potpisnik inicijative, Ćazim Alković, rekao je da mu teško pada devastacija prostora.
„Žao mi je što nisam imao informacije koje se vezuju za ovaj proces, svjestan sam da je interesovanje građana slabo za javne rasprave, ali isto tako moram da kažem nemaju priliku da se uključe u proces i ostavare svoje pravo“, kazao je Alković i poručio da se kamenolomi „ne mogu planirati iz Podgorice, crtanjem po mapama određivati njihove lokacije i granice“.
-„Treba li još to malo stanovništa rastjeramo, kako bi prostor oslobodili za industriju“, upitao je Alković i dodao da vjeruje da će se na kraju donijeti zaključak kako, kazao je, kamenolomu nije mjesto u Mrkojevićima.
„Imamo obavezu da se borimo za očuvanje našeg kraja, iako razumijemo investitore. Pozivam Vladu i resorno Ministarstvo da nađu alterantivno rješenje i obeštete koncesionare“, kazao je Alković.

Sjednici Skupštine prisustvovali su predstavnici Vlade i Agencije za zaštiti životne sredine, navodi se u saopštenju za medije sa ove sjednice.