Ekipe CEDIS-a, posljednjih dana, suočavaju se sa novim problemom u održavanju elektrodistributivne mreže Crne Gore. Prema njihovim riječima, nesmotrene radnje stanovništva koje se odnose na paljenje suvog granja i livada radi pripreme površina za obrađivanje, potpomognute jakim vjetrom, u seoskim područjima države ugrožavaju dalekovode i niskonaponsku mrežu i dovode do dugih beznaponskih stanja stanovništva ruralnog područja.
Na području opština Nikšić i Plužine a slična situacija je i u kolašinskoj opštini u posljednjih nekoliko dana, ekipe CEDIS-a poručuju da smo svjedoci aktiviranja brojnih požara izazvanih na različite načine.
U ovom periodu godine mještani pale livade i ostalo rastinje radi pripreme podloge za sadnju, što se često otrgne kontroli pa izazove nove požare koji neminovno ugrožavaju distributivnu mrežu, saopštili su.
Vazdušni vodovi 10 kV i niskonaponske mreze CEDIS-a koji su izgrađeni na drvenim stubovima, kazali su da su ugroženi, pri čemu su zbog havarija izazvanih pomenutim požarima imali ispade i isključenja na dalekovodu 10 kV Povija, djelovima dalekovoda 10 kV Trubjela kao i DV 10 kV Grahovo.
Kako su saopštili, trenutno su i dalje aktivni požari koji ugrožavaju DV 10 kV Povija, DV 10 kV Grahovo, NNM Zaslap, Nudo, Grahovac.
Takođe, velikih problema zbog ugroženosti dalekovoda ima i u Kolašinu gdje je neposredno ugrožen dalekovod DV 10 kV Rovca.
Na području nikšićke opštine stradale su i dvije niskonaponske mreže Somina i Osječenica a zapaljena je i stubna trafostanica STS 10/0,4 kV Manastir Ostrog. Problema ima i na energetskim objektima Ivanje i Zaton u Bijelom Polju.
Usljed požara na područjima nikšićke i plužinske opštine, zaključno sa 24.martom, izgorjelo je 17 drvenih stubova na dalekovodu Trubjela i NN mrežama: Vilusi 3, Crni Kuk, Donja Somina i Savino Brdo ali i ormar sa usponskim vodovima STS 10/0.4 kV Manastir Ostrog.
Kada je u pitanju šteta na energetskim objektima u Bijelom Polju i Kolašinu, bilježe 7 izgorjelih drvenih stubova i dva portalna na dalekovodima za Rovca i Ivanje kao i na niskonaponskim mrežama Zaton, Cerovica i Zakrlije.
Ekipe CEDIS-a danonoćno rade na saniranju nastale štete ali i na zaštiti energetskih objekata od vatrene stihije, kazali su, pri čemu mole stanovništvo da se uzdrži od ovih radnji naročito u blizini energetskih objekata i da vodi računa o ljudima koji se nadljudskim naporima u nezavidnim uslovima za rad, trude i uspijevaju da održe elektrodistributivni sistem stabilnim.