Analiza energetske efikasnosti na primjeru pljevaljskih domaćinstava je obuhvatila individualne i kolektivne stambene objekte na teritoriji opštine Pljevlja, koji su izgrađeni u periodu prije 1960-te, između 1961.-2011. godine, kao i objekte izgrađene nakon 2011. godine.
Analiza je podijeljena u dvije cjeline: pregled aktuelnih politika na nacionalnom i lokalnom nivou koje doprinose unaprjeđenju energetske efikasnosti sa akcentom na sektor zgrada i analizu postojećeg fonda stambenih zgrada u opštini Pljevlja i sagledavanje mogućnosti za postizanje ušteda energije i drugih pratećih benefita kroz implementaciju mjera energetske efikasnosti.
Za obje cjeline obuhvaćene analizom date su konkretne preporuke za unaprjeđenje postojećeg stanja, koje prepoznaju nosioce aktivnosti. Energetska efikasnost u zgradama podrazumijeva prije svega smanjenje zahtjeva za energijom kroz unaprjeđenje toplotnih karakteristika omotača objekta, a tek nakon toga uvođenje visoko-efikasnih tehničkih sistema i korišćenje obnovljivih izvora energije.
Takođe treba imati u vidu da predmetna analiza daje samo procjenu okvirnih vrijednosti potencijala za uštedu energije i potrebnih investicija za unaprjeđenje stambenog fonda u opštini Pljevlja.
Važnost unaprjeđenja sektora zgrada u opštini Pljevlja prepoznata kako od strane menadžmenta opštine, tako i od strane drugih subjekata. Posljednjih godina je postignut značajan napredak u dijelu izrade stručnih analiza i studija, naročito po pitanju sagledavanja mogućnosti za obezbjeđenje efikasnijih i čistijih izvora za grijanje objekata. Takođe je napravljen iskorak po pitanju realizacije konkretnih pilot projekata namijenjenih sektoru domaćinstava (subvencija nabavke čistijih goriva, energetska sanacija objekata i dr.), a koje treba nastaviti i po mogućnosti proširiti i u narednom periodu.
Analizu energetske efikasnosti na primjeru pljevaljskih domaćinstava uradila je NVO Green Home kroz projekat“Čist vazduh za Crnu Goru”.
izvor: tvpljevlja.me