Završetak kapitalnog projekta Đalovića pećine udahnuće „novi život“ Mjesnoj zajednici „Bistrica“, jer će stanovnici tamošnjih sela i naselja početi da žive i zarađuju od turističke valorizacije tog kompleksa, kazao je Uglješa Prebiračević, član Savjeta MZ Bistrica.
Gostujući u emisiji „O mjesnim zajednicama“ Radija Bijelo Polje, on je kazao, da su u mnogim selima danas ostala pretežno staračka domaćinstva, dok su mladi napustili rodna ognjišta i „trbuhom za kruhom“ otišli na jug Crne Gore i u Podgoricu, ali i u susjedne države. On ne skriva optimizam, da će se završetkom radova na kompleksu Đalovića pećina, sa novom mrežom puteva, kvalitetnijim snabdijevanjem vodom i strujom, novim turističkim sadržajima, radnim mjestima, stvoriti pretpostavke za ostanak ali i povratak, prije svega mladih, selu.
„To je projekat koji se čeka još od kraja 70-tih godina, kada je gospodin Petar Đalović doveo novinare i speleologe iz Beograda i počelo da se priča i piše o Đalovića klisuri i pećini na Vražjim firovima, ili danas Đalovića pećini. Čekalo se 50 godina da se uđe u taj projekat, odnosno turističku valorizaciju tog turističkog kompleksa. Dosta je stvari urađeno, kao što je prilazni put od centra Bistrice do Podvrha, gdje bi trebalo da bude žičara, u toku je rekonstrukcija putnog pravca Konatari –Bistrica, i dosta je tih zemljanih radova odrađeno, i nadamo se da će se brzo privesti kraju, kako bi se što prije krenulo u završnu fazu, odnosno u turističku valorizaciju Đalovića pećine i kompletnog projekta. Takođe, obezbijeđeno je kvalitetno napajanje električnom energijom tog područja izgradnjom trafostanice u Bistrici, novom trasom dalekovoda Nedakusi-Bistrica dugom 6 km,sa novom elektroinfrastrukturom,a radi se na poboljhašanju vodosnabdijevanja. Trenutno se radi novi bazen zapremine 360 kubika vodovoda, koji će snabdijevati, između ostalog, Vizitoring centar, čija je izgradnja takođe u završnoj fazi i mnoge druge objekte u sklopu tog kompleksa turističke valorizacije Đalovića pećine, kao i još 460 domaćinstava niz čitavu bistričku dolinu, do Lozne Luke, gdje bi se, u perspektivi spojio sa postojećim gradskim vodovodom.
Nadamo da će to krenuti još jačim tempom i organizovanije, što je najvažnije, a sredstava će sigurno biti, jer, svi projekti koji se započnu moraju se i završiti. To je u interesu prije svega države Crne Gore, lokalne zajednice ali prije svega nas koji tamo živimo, da konačno mladi ljudi nađu neko zaposlenje u svom kraju, da tu ostanu, formiraju porodicu i na taj način zaživi bistrički kraj,“ poručio je Prebiračević.