Search
Close this search box.

Počinje sprovođenje projekta finansiranog od strane EU koji će doprinijeti boljem i dostojanstvenijem životu OSI

Projekat „Jednakošću do dostojanstvenog života OSI u Crnoj Gori“, finansiran od strane Evropske unije, doprinijeće stvaranju mnogo jasnije slike o servisima podrške, a očekivanja su i da će Videći pratilac biti uveden u zakonske okvire i prepoznat kao jedan od važnih servisa za OSI.

To je saopšteno na pres konferenciji koju je organizovao Savez slijepih Crne Gore (SSCG) povodom početka projekta „Jednakošću do dostojanstvenog života OSI u Crnoj Gori“, a na kojoj su predstavnici SSCG i Udruženja za podršku osobama sa invaliditetom Bijelo Polje potpisali Memorandum o saradnji.

Projekat, koji sprovodi SSCG u partnerstvu sa Udruženjem za podršku osobama sa invaliditetom Bijelo Polje, podržala je Evropska unije, kroz program podrške organizacijama civilnog društva- CSF i Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija.

Projektni koordinator, Goran Macanović, iz SSCG, rekao je da je samostalni život jedan od osnovnih ciljeva svake osobe s invaliditetom, a samostalan život znači da osobama s invaliditetom treba omogućiti da samostalno donose odluke, da imaju kontrolu nad svojim životom, pravo izbora i pravo na grešku.

„Sistem u Crnoj Gori je uspostavljen tako da organizacije OSI nemaju kontinuirano finansiranje i iz tog razloga nisu u mogućnosti da planski sprovode i osmišljavaju servise podrške“, istakao je Macanović.

Prema njegovim riječima, standardi za licenciranje serisa podrške su jako visoki i zahtjevaju radno angažovanje najmanje jednog stručnog radnika, bez obzira da li pružalac servisa podrške u tom trenutku ima ili nema korisnika.

„Ovakav sistem dovodi do toga da se servisi podrške sprovode periodično, nemaju kontinuitet, jer se svi pružaoci usluga oslanjaju na sredstva dobijena od projekata, dok sistemski rijetko država, kroz redovne budžete, finansira servise podrške“, objasnio je Macanović.

Smatra da će nakon realizacije aktivnosti koje su planirane projektom doći do mnogo bolje slike kada su u pitanju servisi podrške za OSI i da će u dvogodišnjem periodu servis Videći pratilac biti uveden u zakonske okvire i prepoznat kao jedan od važnih servisa za OSI.

„Nadam se da ćemo kroz ovaj proces uspjeti da podignemo i sistemski pristup servisima podrške i da ćemo nakon realizacije ovog projekta biti u prilici da osobe s oštećenim vidom, kroz sistem socijalne zaštite, ostvare pravo na podršku videćeg pratioca i da ćemo uspjeti da ojačamo kapacitete jednog broja organizacija OSI“, naveo je Macanović.

Predstavnica Delegacije EU u Crnoj Gori, Ana Mariguesa, ukazala je da je projekat „Jednakošću do dostojanstvenog života OSI u Crnoj Gori“ veoma važan za Evropsku uniju, naročito u fazi poslije pandemije koronavirusa, koja je uticala na cjelokupno stanovništvo, a posebno na najranjivije grupe.

„Drago mi je što počinjemo implementaciju ovog, i ostalih projekata vrijednosti od oko 800 hiljada eura, koji će targetirati najranjivije grupe, uključujući lica s invaliditetom. Svjesni smo teške situacije u kojoj se nalaze osobe s invaliditetom u zemlji i nadamo se da ćemo kroz ovaj projekat moći da doprinesemo njihovoj većoj inkluziji“, rekla je Mariguesa.

Kazala je da je ranije podrška više bila usmjerena na Glavni grad, ali su, kako je dodala, uvidjeli da je potrebno uložiti više napora kako bi došli do onih koji ne žive u Podgorici, već u manje razvijenim dijelovima Crne Gore.

„Naravno, nastavićemo sa podrškom organizacijama u Glavnom gradu, ali zaista želimo da uložimo aktivne napore da dođemo i do onih koji ne žive u Glavnom gradu i do manjih organizacija“, poručila je Mariguesa.

Projektni asistent, Samir Guberinić, iz Udruženja za podršku osobama sa invaliditetom Bijelo Polje, istakao je da je projekat veoma značajan kako bi se razvili servisi podrške koji su osobama s invaliditetom stvarno potrebni u lokalnim zajednicama.

„U primjeni servisa podrške jedna od karika koja je jako bitna su same OSI. One prolaze kroz teške periode, po ponekad gube motivaciju za aktivnosti koje su potrebne da bi se uključile u društveni život. Svaka aktivnost naše organizacije ide u pravcu toga da se same OSI aktiviraju i doprinose poboljšanju svoga života. Naročito je to bitno u manjim sredinama, gdje su predrasude veće, a materijalno stanje lošije“, rekao je Guberinić.

Raduje ga što će projektom biti obuhvaćene organizacije sa manjim kapacitetima koje će osnažiti svoja rukovodstva i organizacije i naučiti da se ponašaju u skladu sa Konvencijom UN-a.

Predstavnica SSCG, Katarina Bigović Kulić, rekla je da su očekivani rezultati projekta razvijanje i licenciranje servisa i usluge Videći pratilac kao primjera dobre prakse, povećani kapaciteti lokalnih organizacija OSI za promovisanje i razvoj usluga podrške za OSI, sproveden program usluge Videći pratilac na nivou Crne Gore za najmanje 60 osoba oštećenog vida, promovisanje mogućnosti razvoja i unapređenja usluga socijalne zašitite za ravnopravniji život osoba oštećenog vida i OSI, kao i podizanje svijesti ključnih učesnika i javnosti o prednostima inkluzije ranjivih grupa.

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor