Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda utvrdila je da pravilnik za ostvarivanje prava na ličnu individualnu diskriminiše lica potpuno oštećenog vida po osnovu vrste oštećenja.

U okviru pravilnika za ostvarivanje prava na ličnu invalidninu zamjenica zaštitnika Nerma Dobardžić po tom pitanju podijelila je mišljenje da su osobe sa potpunim oštećenjem vida diskriminisane i neke druge kategorije osoba sa potpunim invaliditetom, na osnovu pritužbe Saveza slijepih Crne Gore.
Dobardžić smatra da su izuzete sa liste medicinskih indikacija za ostvarivanje prava na ličnu invalidninu, uprkos tome što Zakon o socijalnoj i dječjoj zaštiti propisuje da to pravo ima lice sa teškim invaliditetom.
U pritužbi se navodi da potpuno oštećenje vida, a koje u sadejstvu sa mnogobrojnim barijerama u oblastima obrazovanja, zapošljavanja, samostalnog življenja i oblasti pristupačnosti, nesumnjivo predstavlja teški invaliditet.
”Istina je da uprkos mnogobrojnim preprekama sa kojima se svakodnevno suočavaju pojedine osobe sa invaliditetom su ostvarene na mnogim životnim poljima, ne prestaju da nižu uspjehe i da se uzdižu i grade neprestano, ali to ne bi smio biti razlog za njihovo diskriminisanje i uskraćivanje određenih prava od strane države, jer postojanje teškog invaliditeta kod neke osobe nužno ne znači nesposobnost za život i rad, a što nadležno Ministarstvo, na našu žalost, poistovjećuje.”- pisalo je u pritužbi.
Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja su poslije urgencije institucije Zaštitnika odgovorili da se invaliditet utvrđuje u četiri različita resora, pri čemu je prisutna razlika među propisima i svaki od njih vještači prema svojim listama i dodali su da je u toku reforma sistema utvrđivanja invaliditeta.
Ministarstvo na čijem je čelu Milojko Spajić formiralo je radnu grupu za podršku sprovođenja reforme invaliditeta, saznaje portal sjevercg.
Dobardžić: ”Lica sa potpunim oštećenjem vida imaju najveći mogući stepen oštećenja. Ovo oštećenje u sadejstvu sa različitim barijerama otežava puno i efektivno učešće ovih lica u društvu na osnovu jednakosti sa drugima. Zbog posebno velike brojnosti barijera sa kojima se ova lica suočavaju, zaštitnik ih prepoznaje kao posebno pogođenu kategoriju lica sa invaliditetom”, navela je u zaključcima.
Nerma Dobardžić je dala pet preporuka Ministarstvu, među kojima je i da aktivnosti u ovom dijelu sprovodi u skladu sa odredbama i svrhom koja je definisana Konvencijom o pravima lica sa invaliditetom. Mš.R., saznaje portal sjevercg.