Kako Ministarstvo prosvjete na njihovo pisano obraćanje nije dostavilo odgovor Savjetu roditelja u određenom periodu, u smislu dobijanja podrške za izradu navedenog plana, to je Savjet roditelja donio odluku da kroz donacije obezbijedi sredstva za izradu plana, navodi ombudsman

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda utvrdio je po pritužbi roditelja da Gimnazija “Slobodan Škerović” nema plan za evakuaciju i spasavanje, što je utvrđeno nakon dojava da su u toj ustanovi postavljene bombe. Zaštitnik je u mišljenju istakao da su im se obratili pojedini roditelji učenika JU Gimnazija “Slobodan Škerović”, koji su ukazali da Savjet roditelja te ustanove od djece traži da daju po 2 eura za izradu plana evakuacije u slučaju opasnosti koji ta ustanova ne posjeduje, ali treba da ga izradi, a smatraju da je posjedovanje plana obaveza ustanove, odnosno resornog ministarstva. U mišljenju zamjenice ombudsmana Snežane Mijušković navodi se da je u ovoj školi i drugim školama potencijalno moglo doći do ugrožavanja bezbjednosti djece.
– JU Gimnazija “Slobodan Škerović” dostavila je izjašnjenje u kojem se navodi: da je poslije dojava da je bombe podmetnuta u školi i evakuacije iste od strane učenika i zaposlenih, Savjet roditelja JU Gimnazije “Slobodan Škerović” Podgorica, na sjednici održanoj 5.5.2022. godine, dobio informaciju o cijeloj situaciji, usljed koje je konstatovano da JU Gimnazija “Slobodan Škerović” Podgorica ne posjeduje plan evakuacije i spasavanja, što je izazvalo čuđenje kod roditelja, članova Savjeta; da je Savjet roditelja jednoglasno donio zaključak da se hitno uputi inicijativa novom ministru prosvjete, sa zahtjevom da se odmah i u najkraćem roku uradi plan evakuacije i spasavanja za Gimnaziju; kako izrada ovakvog plana košta između 3.000 i 4.000 eura, da u slučaju da Ministarstvo do 11.5.2022. godine ne da pozitivni odgovor, Savjet roditelja će smatrati da je ministarstvo saglasno i da će pokrenuti inicijativu ka svim roditeljima škole da samostalno finansiraju ovaj projekat na način što bi svaki učenik uplatio po dva eura na žiro-račun Gimnazije, sa naznakom da je to donacija za plan evakuacije i spasavanja; da je inicijativa Savjeta roditelja sledećeg dana proslijeđena Ministarstvu prosvjete Crne Gore, ministru Miomiru Vojinoviću, i kako odgovor školi nije stigao do 11.5.2022. godine, pokrenuta je inicijativa na insistiranje predsjednika Savjeta roditelja – piše u mišljenju ombudsman.
Iz ministarstva tvrde da su nenadležni
Ombudsman preporučuje Ministarstvu prosvjete da obezbijedi finansijsku i stručnu pomoć da svaka obrazovno-vaspitna ustanova koja izvodi javno važeći obrazovni program planski organizuje i sprovodi preventivne i operativne aktivnosti i postupanja za zaštitu i spasavanje.
U izjašnjenju ministarstva se navodi da nijesu dali saglasnost na zahtjev Savjeta roditelja, samim tim ni na participaciju u troškovima izrade navedenog plana; da je inicijativa razmatrana sa dužnom pažnjom, ali ministarstvo nije moglo uzeti u nadležnost da sugeriše, odobrava ili daje saglasnost na plan evakuacije i zaštite, za koju djelatnost je nadležno više državnih organa, a prije svega Ministarstvo unutrašnjih poslova i Direktorat za vanredne situacije; da se u dopisu izražava zabrinutost zbog terorističkih i drugih napada, gdje je nadležnost Ministarstva odbrane kroz odgovarajući plan odbrane.
Ombudsman u zaključnoj ocjeni konstatuje da Gimnazija “Slobodan Škerović” u Podgorici, koja ima više od 2000 učenika, nema plan evakuacije.
– Zapaža se da je Savjet roditelja, cijeneći važnost ovog pitanja, preduzeo neposredne aktivnosti kako bi se navedeni plan što prije izradio. Kako Ministarstvo prosvjete na njihovo pisano obraćanje nije dostavilo odgovor Savjetu roditelja u određenom periodu, u smislu dobijanja podrške za izradu navedenog plana, to je Savjet roditelja donio odluku da kroz donacije obezbijedi sredstva za izradu plana. Zaštitnik cijeni da je uloga Ministarstva prosvjete u rješavanju ovako važnih pitanja od neprocjenjive važnosti, te da se njihovo rješavanje ne bi trebalo oslanjati na aktivnosti Savjeta roditelja, pa je u tom smislu neophodno da Ministarstvo da jasna uputstva svim obrazovno-vaspitnim ustanovama u cilju prevazilaženja postojeće situacije i zadovoljavanja jednog od preduslova koji se tiču bezbjednosti djece i zaposlenih. Primjećuje se da je u međuvremenu Ministarstvo prosvjete podnijelo inicijativu za planiranje sredstava u budžetu Crne Gore za izradu plana zaštite i spasavanja – piše u mišljenju.
izvor: dan