Search
Close this search box.

NVO,,Ikre” Rožaje: Potrebna pojačana aktivnost i saradnja nadležnih institucija i nevladinog sektora

Nakon radionica održanih u Plavu i Andrijevici, NVO “IKRE” Rožaje nastavlja realizaciju projekta “Uspostaviti neformalne mreže kako bi se osigurao pristup žrtvama rodno zasnovanog nasilja u opštinama na sjeveru Crne Gore” a kroz radionicu održanu u Rožajama, naveli su kroz svoje saopštenje  iz ove organizacije.
  Foto:NVO IKRE
Ciljna grupa ovog projekta su žene sa invaliditetom kao kategorija koja je krajnje marginalizovana. Pored tima NVO “IKRE” Rožaje, radionicu je u svojstvu predavača vodila i Merima Kurtagić Ajdrpašić.
Utisak je da se u Rožajama žene sa invaliditetom nerado odazivaju edukativnoj formi ove vrste jer ih, kako kažu, sami termin “nasilje” stigmatizuje. One koje su bile prisutne, u postignutoj interakciji su izrazile jako nepovjerenje prema funkcionisanju sistema navodeći konkretne primjere iz prakse: “kada sam po ko zna koji put prijavila nasilje kazali su mi više nas ne zovi”…
Na osnovu razmijenjenih informacija i podijeljenih iskustava, zaključujemo da je senzibilitet institucija koje su direktno nadležne za zaštitu prava žena sa invaliditetom i žena uopšte, umnogome neizgrađen. Osim toga, u odgovorima na poziv za učešće na radionici, primijetna je zatvorenost žene zbog straha od sredine. Zbog toga, mi iz Nakon radionica održanih u Plavu i Andrijevici, NVO “IKRE” Rožaje nastavlja realizaciju projekta “Uspostaviti neformalne mreže kako bi se osigurao pristup žrtvama rodno zasnovanog nasilja u opštinama na sjeveru Crne Gore” a kroz radionicu održanu u Rožajama.
Ciljna grupa ovog projekta su žene sa invaliditetom kao kategorija koja je krajnje marginalizovana. Pored tima NVO “IKRE” Rožaje, radionicu je u svojstvu predavača vodila i Merima Kurtagić Ajdrpašić. Utisak je da se u Rožajama žene sa invaliditetom nerado odazivaju edukativnoj formi ove vrste jer ih, kako kažu, sami termin “nasilje” stigmatizuje. One koje su bile prisutne, u postignutoj interakciji su izrazile jako nepovjerenje prema funkcionisanju sistema navodeći konkretne primjere iz prakse: “kada sam po ko zna koji put prijavila nasilje kazali su mi više nas ne zovi”… Na osnovu razmijenjenih informacija i podijeljenih iskustava, zaključujemo da je senzibilitet institucija koje su direktno nadležne za zaštitu prava žena sa invaliditetom i žena uopšte, umnogome neizgrađen. Osim toga, u odgovorima na poziv za učešće na radionici, primijetna je zatvorenost žene zbog straha od sredine.
Zbog toga, mi iz NVO “IKRE” Rožaje, smatramo da je potrebna pojačana aktivnost i saradnja nadležnih institucija i nevladinog sektora koji bi snažno uticali na podizanje svijesti žene i uopšte zajednice građana koji bi mogli adekvatno odgovoriti zahtjevu prevencije i zaštite prava koja se tiču žene. koji bi snažno uticali na podizanje svijesti žene i uopšte zajednice građana koji bi mogli adekvatno odgovoriti zahtjevu prevencije i zaštite prava koja se tiču žene, kazali su iz NVO,,IKRE”
NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor