Search
Close this search box.

LJEKARI OPUSTILI KAIŠ: Oboljelih u poslednjoj sedmici 40 odsto manje, nove epidemiološke mere do 3. februara

RAD dječjih igraonica u naredne dvije nedelje je dozvoljen, a rad ugostiteljskih objekata produžen je za dva sata, odnosno do ponoći, saopšteno je na predstavljanju novih epidemijskih mera koje će važiti do 3. februara.

Vlada Crne Gore odlučila je da u naredne dvije sedmice omogući rad dečjih igraonica uz kovid-potvrdu i uz obezbeđivanje najmanje 10 metara kvadratnih prostora po osobi. Takođe, rad svih ugostiteljskih objekata od sada je moguć do ponoći uz uslov da ne dozvole izvođenje muzičkog programa uz učešće muzičara ili didžejeva, saopštio je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić.

Prema njegovim riječima, razlog za popuštanje pojedinih mjera je smanjen broj oboljelih poslednje sedmice za čak 40 odsto. Ipak, kako ističe, imajući u vidu da je broj novooboljelih na dnevnom nivou i dalje visok, bez obzira na generalni trend pada, sve ostale mjere ostaju na snazi.

– Ovo je trenutak kada prvenstveno omladinu moramo da upozorimo da dolazi do “prelivanja” zaraze sa njih na starije ukućane. Do ove nedelje smo beležili najveću incidenciju oboljevanja u uzrasnim grupama od devetnaeste do četrdesete godine. U poslednjoj nedelji, posledično, kao što smo i očekivali, najviše obolelih je u grupi od 40 do 65 godina, a najveći porast trenda je u uzrasnoj kategoriji 65+ godina. Dobra okolnost je to što su oni vakcinisani u procentu većem od 70 odsto – kazao je Galić, navodeći da se među maloljetnicima bilježi pad oboljevanja za oko 30 odsto.

Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje, u Crnoj Gori je trenutno aktivno 12.229 slučajeva virusa korona. Najviše obojlelih je u Podgorici, 3.674, dok je u odnosu na broj stanovnika najviše zaraženih na Žabljaku.

Ublažavanju mjera, u dijelu koji se odnosi na izvođenje muzike, nadali su se u Udruženju estradnih umjetnika Crne Gore, gde navode da rigorozne mjere ugrožavaju njihovu egzistenciju. Do toga ipak nije došlo, a kako navode iz IJZCG, mjere nisu usmjerene protiv nikoga, već ih diktira epidemijska situacija, te će od toga zavisiti i dalji potezi.

Iz Udruženja estradnih umjetnika poručuju da je pandemija virusa korona dovela muzičare u nezavidnu poziciju.

– Ostali su bez prihoda, zbog čega im je ugrožena egzistencija. Smatramo da aktuelne mjere nemaju logike – kažu u Udruženju estradnih umjetnika uz napomenu da se nadaju da će nadležni tokom donošenja sledećih mjera imati u vidu posao od kojeg estradni umjetnici žive.

STIŽU VAKCINE I ZA DJECU

– PREGOVORI za nabavku “fajzer” vakcina su završeni i već su naručene nove doze za cijelu populaciju, pa i djecu – kazao je Galić.

Kako napominje, zemlje koje su vakcinisale veći broj građana prije će izaći iz pandemije, te je još jednom pozvao sve koji se nisu pelcovali, da to učine.

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor