Svet Autor: Nova.rs 07. maj 202521:07
Vlada Republike Srpske nedavno je bez odobrenja poslala još jedan izveštaj Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, u kojem iznosi niz laži i iskrivljenih činjenica o stanju u Bosni i Hercegovini, o čemu je Raport već pisao.
Međutim, u najnovijem izveštaju na tridesetak strana, koji je osim UN-u, preko plaćenih lobističkih kuća u SAD-u prosleđen i brojnim međunarodnim institucijama, režim u RS je prevazišao sve prethodne pokušaje manipulacije javnim mnjenjem i stvaranja lažne slike.
Izmišljena profesorka i nepostojeća katedra u Zagrebu
U ovogodišnjem izveštaju Vlade RS, vidljivo je da se često pozivaju na pojedine izjave hrvatskih zvaničnika, posebno one negativnog karaktera, poput izjava predsednika Hrvatske Zorana Milanovića, koje se koriste za osporavanje uloge visokog predstavnika u BiH.
Posebno je skandalozno i neverovatno to što se Vlada RS poziva na rezultate navodne ankete koju je, prema njihovim tvrdnjama, sproveo kontroverzni hrvatski portal Poskok. Prema toj anketi, koju Vlada RS smatra relevantnom, brojni navodni „pravni i semantički stručnjaci iz gotovo svih članica EU“ osporavaju pravo visokog predstavnika da koristi Bonska ovlašćenja.
Vlada RS koristi ovu anketu kao „dokaz“ da evropski pravni eksperti ne priznaju zakonodavne ingerencije visokog predstavnika. Međutim, istraživanje portala Raport otkrilo je da su i anketa i stručnjaci – izmišljeni.
Ni profesora ni fakulteta
Portal Poskok je 10. aprila objavio tekst sa navodnim rezultatima ankete među evropskim pravnim stručnjacima, ilustrovane tabelama i grafikama. U njima se navode imena profesora i institucija sa katedri za ustavno i međunarodno pravo iz Hrvatske, Slovenije, Nemačke, Austrije, Francuske i drugih zemalja.
Međutim, Raport je proverio autentičnost navoda. Prvi korak bila je provera na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zagrebu, pošto je portal naveo da je u anketi učestvovala „dr. Ivana Tomljanović“ sa tog fakulteta. Kako je nije bilo na zvaničnom sajtu među predavačima, Raport je kontaktirao dekanat.
Dekan prof. dr. sc. Ivan Koprić odgovorio je:
„Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zagrebu ne postoji katedra navedena u vašem upitu. Takođe, osoba pod imenom dr. Ivana Tomljanović nikada nije bila zaposlena kod nas“.
Lažni profesor iz Hamburga
Još jedan primer – u anketi se pominje „prof. Fridrih Lehnerc“ iz „Max Planck Instituta za pravna poređenja i međunarodno privatno pravo“ iz Hamburga. Raport je ustanovio da takav institut pod tim imenom ne postoji. Tačna institucija se zove Max-Planck-Institut für ausländisches und internationales Privatrecht, i iz nje su potvrdili da niko po imenu Fridrih Lehnerc nije njihov zaposleni, niti postoji institut s imenom koje je naveo Poskok.
Milorad Dodik Foto Dejan Rakita Pixsell
Opasna propaganda i dezinformacije
Raport je kontaktirao i druge evropske institucije koje Poskok navodi, i nezvanično dobio potvrde da profesori iz njihovih navoda nisu poznati tim ustanovama. Zvanične odgovore i demantije očekuju se uskoro.
Ono što je do sada otkriveno ukazuje na opasnu manipulaciju. Iako živimo u eri dezinformacija, ovaj slučaj se izdvaja po obimu laži: izmišljena imena, fiktivne institucije i pseudo-istraživanje koje je Vlada RS koristila kao osnovu za izveštaj UN-u.
Šta je gore – da je Vlada RS bez ikakve provere koristila ove navode ili da je sve ovo naručeno i svesno plasirano? U oba slučaja, reč je o ozbiljnom problemu, potencijalno i krivičnom delu.
U spornom izveštaju, koji je trenutno javno dostupan samo na engleskom jeziku, Vlada RS navodi:
„Ove godine je medij Poskok sproveo anketu među 20 uglednih evropskih stručnjaka za međunarodno i ustavno pravo. Deset iz različitih zemalja EU odgovorilo je da visoki predstavnik nema pravo da donosi zakone. Oko toga nema debate.“
Vlada RS, kao entitetski organ, inače nema pravo da samostalno dostavlja izveštaje UN-u, ali to godinama radi nezvanično. Najnoviji izveštaj – propaganda sa elementima pamfleta – poslat je nekoliko dana uoči sednice Saveta bezbednosti UN na kojoj će se raspravljati i o situaciji u BiH.
nova.rs