Brojni su problemi sa kojima se susreću osobe oštećenog sluha, i potrebno je mnogo raditi kako bi se položaj ovih lica podigao na viši nivo, kazala je predsjednica Nevladinog udruženja ,,Gluvonijeme osobe“, Azra Drndar.
U emisiji ,,Šta može NVO“, Radija Bijelo Polje, Drndar je istakla da su osobe oštećenog sluha diskriminisane od društva.
,,Da se osvrnem na pandemiju korona virusa koja je na snazi, i koja je dosta uticala na osobe oštećenog sluha. Prvo, oni nijesu na pravi način razumjeli opasnu epidemijsku situaciju – tek kasnije kada su mjere bile na snazi, shvatili su ozbiljnost situacije – jer im niko nije na pravi način predočio to stanje. Ja sam moje roditelje vodila kod ljekara, ali, šta je sa onima koji nemaju nikoga da im objasni o čemu je riječ. Zato je potrebno i njima omogućiti pravo na balgovremeno i tačno informisanje i na sve druge usluge koje ostvaruju ostali sugrađani“, istakla je Drndar.
Jedan od velikih problema, kaže Drndar, jeste nedostatak gestovnih tumača.
,,Ja sam po potrebi angažovana kao gestovni sudski tumač, i potrebno je pokrenuti tu priču oko tumača, kako bi ova lica u svakom trenutku bila informisana. U institucijama u našoj opštini nema ni jednog tumača, što je veliki neodstatak”, navodi ona.
Drndar je, kaže, uvijek na usluzi sugrađanima oštećenog sluha, i pruža im podršku u svakom pogledu.
,,Ta podrška njima mnogo znači, jer su oni zaista diskriminisani po svim osnovama. Voljela bih da im se obezbijedi neki kutak za druženje, gdje bi razgovarali, razmjenjivali znanja i iskustva, jer bolje funkcionišu i ljepše se osjećaju kada međusobno komuniciraju“, dodala je Azra Drndar, napominjući da u Bijelom Polju ima oko šest gestovnih tumača, koji su ujedno i sudski.
Podsjetila je da se na Zavodu za zapošljavanje nalaze tri gluvonijema lica, i da bi ih trebalo radno angažovati.
Drndar je svjesna stanja u kojem se nalaze ova lica, jer je odrastala uz roditelje oštećenog sluha.
,,Moji roditelji su nama, djeci, pružili svu ljubav i pažnju, i mi smo uz njih izrasli u prave ljude. Jeste bilo teško, ali tada je bilo ,,zdravo“ društvo, uz koje smo se mi socijalizovali, i nekako uspjeli u našoj borbi zajedno sa svojim roditeljima, kako bi im osigurali bolje sjutra“, dodaje ona.
izvor: radiobijelopolje.me