
Vučić je vjerovatno navikao da u državi kao što je Srbija on ima potpunu kontrolu ne samo nad političkim procesima nego i pravosudnim sistemom, tako da ne čudi da pokušava da izvrši utjecaj na postupke koji su pokrenuti protiv odmetnutog rukovodstva Republike Srpske.
U svome posljednjem, redovnom, uplitanju, Vučić se odlučio da komentariše i mandat međunarodne misije EUFOR-a, što je direktan udar na sigurnosnu arhitekturu Bosne i Hercegovine izgrađenu na osnovama Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Vučić je tako poručio da je za Srbiju ogroman problem potjernica koja je raspisana za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem i da će o tome razgovarati s Evropljanima, kako bi pronašli način da se spuste tenzije.
U narednim danima Vučić bi se u Briselu trebao sastati sa rukovodstvom Evropske unije Ursulom von der Leyen, Antonijom Costom i Martom Kos, ali nejasno je na koji bi način i rukovodstvo EU moglo da “spusti tenzije” bez da brutalno naruši pravni sistem Bosne i Hercegovine.
Nezavisnost pravosuđa je jedan od ključnih preduvjeta koje bi Bosna i Hercegovina morala ispuniti na putu ka Evropskoj uniji.
Klix.ba.izvor