Search
Close this search box.

Bojović: Nove “Oluje” i “Bljeska” ne smije i ne može biti, puna podrška našem narodu na Kosovu i Metohiji

Tenzije na Kosovu i Metohiji su tema broj jedan u regionu ovih dana i predstavljaju jedan od najvećih izazovu za mir i stabilnost u regionu. Imali smo prilike da vidimo u pokušaju spuštanja tenzija uključile su se i važne međunarodne adrese iz SAD, Evropske unije ali i Rusije. Potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) i poslanik Demokratskog fronta Dragan Bojović kazao je za Borbu da pruža apsolutnu podršku sunarodnicima na Kosovu i Metohiji, koji se bore za očuvanje naše svete zemlje, svojih života i domova, u gotovo nemogućim okolnostima.

„Pružamo podršku rukovodstvu države Srbije, na čelu sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, u njegovim nastojanjima da zaštiti naš narod na KiM i, uprkos drskim i nerazumnim potezima Prištine, očuva mir i stabilnost. Veoma je važno što je diplomatskim putem spriječena i odložena odluka Prištine da atakuje na integritet naših sunarodnika i odbaci i poništi njihova dokumenta. Važno je i da se narednih mjesec dana nastavi sa diplomatskim aktivnostima i kroz dijalog na međunarodnoj sceni pokuša urazumiti Priština da se vrati za pregovarački sto i odustane od svojih maksimalističkih zahtjeva i pretenzija. Svakako, nove „Oluje“ i „Bljeska“ ne smije i ne može biti“, kazao je Bojović za BORBU.

Bojović naglašava da je Kosovo grdno sudilište, kako je govorio Njegoš, i ono, poput Jerusalima, i drugih istorijski izuzetnih mjesta, ostaje, na žalost, središte neprestanog sporenja i razračunavanja, ne samo u kontekstu regionalne, već i međunarodne politike.

„Integracije u Otvoreni Balkan su, svakako, dobrodošle i vjerujem da bi realizacija inicijative kakva je Otvoreni Balkan umnogome relaksirala tenzije i značajno doprinijele boljem razumijevanju, suživotu, ali i ekonomskom oporavku i napredovanju regiona. Mislim da običan narod, ljudi koji ovdje žive priželjkuju takvu vrstu integracija, bez obzira na entičku, vjersku i nacionalnu pripadnost. Mnoge podjele i razmirice kod nas, na Balkanu, su zapravo importovane sa strane, tako da treba pozdraviti svaku inicijativu koja podstiče da unutrašnji politički akteri međusobno razgovaraju i da se dogovaraju. Živimo ovdje svi zajedno i nastavićemo da živimo zajedno, pa je jedino prirodno i poželjno da međusobno sarađujemo, a ne da se sukobljavamo“, kazao je Bojović za BORBU.

Na pitanje na koji način Crna Gora treba da se postavi u odnosu na ovo pitanje, Bojović je kazao da smo mi veoma snažno istorijski vezani za Kosovo i Metohiju, do mjere da se prema našem najdubljem narodnom predanju i pamćenju Crna Gora predstavlja kao kosovski zbjeg, što je Njegoš sažeto izrazio u stihovima: “što se ne šće u lance vezati, to se zbježa u ove planine.”

„Da ne navodim kako su kralj Nikola i svi Petrovići govorili o Kosovu i Metohiji, opisujući ga kao naše sveto mjesto i našu kolijevku. Ta istorijska vertikala morala bi biti obavezujuća i za današnju politiku Crne Gore“, kazao je Bojović za Borbu.

Ali, čak i ako bismo ostavili po strani ovu istorijsku odgovornost, Bojović tvrdi da bi Crna Gora svakako morala, u principijelnoj ravni, da najprije pruži punu podršku teritorijalnom integritetu i cjelovitosti Srbije.

„Ako takvu podršku pružamo svim drugim državama na svijetu, onda bi to primarno trebalo da učinimo prema bratskoj Srbiji. Takođe, trebalo bi da posredujemo i da podstičemo na dijalog i smanjivanje maksimalističkih zahtjeva Prištine, te da insistiramo na regionalnom zbližavanju, suživotu i integracijama, kako bi se izbjegli novi bezbjedonosni rizici i stradanja“, zaključio je on.

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor