Osobe koje su osumnjičene da su vrijeđale djecu na rasnoj osnovi zbog njihovog afričkog porijekla, su identifikovane.
Kako je saopštio Aleksandar Saša Zeković, aktivista za ljudska prava i generalni sekretar Crnogorskog helsinškog odbora za ljudska prava, Uprava policije je danas obavijestila porodicu da je utvrdila da se na snimcima nalaze građani N. i B. O, oboje iz Berana.
“Policijski službenici su od njih prikupili obavještenja i obavijestili da odlučno negiraju navode iz prijave građanke A.V. Policijski službenici su saopštili da su građanin N. i B. O. iz Berana naveli da su navodno oni bili ti koji su vrijeđani i omalovaženi.
Podnositeljka prijave ocjenjuje da je njihov iskaz smišljen u cilju negiranja i relativizovanja odgovornosti. Činjenica je da je građanka A.V. neposredno u stanici policiji Centra bezbjednosti Podgorica prijavila incident ubrzo pošto se isti dogodio i nije imala nijedan razlog ili motiv da samoinicijativno stupa u kontakt sa supružnicima O. iz Berana. Upozorila je N.O. na ponašanje i pozvala da prestane sa neprimjerenim i nezakonitim komentarima na račun malodobne đece ali to nije popravilo situaciju. U daljem nastupu je, prema navodima iz prijave, bila još i gora. Takođe, činjenica da se od 19. marta 2022. godine intenzivno u javnosti govori o slučaju nije bila od uticaja na građanku N.O. da se obrati nadležnim organima ili kontaktira porodicu u cilju izvinjenja. Video nadzor neupitno potvrđuje njihov kontakt a svjedokinja događaja je i radnica na štandu u tržnom centru građanka A.Vi”, navodi Zeković.
Policijski službenici su, dodaje, obavijestili porodicu da su spise predmeta dostavili nadležnom državnom tužiocu koji je ih je, prema navodima, obavijestio da će se sjutra ujutro izjasniti o kvalifikaciji djela ili odbačaju prijave.
“Roditelji đece, od kojih je jedan i državljanin Ujedinjenog kraljevstva (UK) Velike Britanije i Sjeverne Irske, obratili su se Ambasadi UK u Podgorici i ambasadorki Nj.E. gospođi Karen Medoks i upoznali sa slučajem. Iskazali su zabrinutost da zbog stanja vladavine prava u Crnoj Gori, na pravosudne organe bi mogao biti izvršen neprimjeren politički i drugi uticaj koji bi mogao da predstavlja i ometanje pravde.
Rasno uznemiravanje đece u tržnom centru u Podgorici ne smije biti zataškano. Politički pritisci i interesi, koji uključuju i obrazovanje nove Vlade Crne Gore, kao i političke veze na bilo koji način ne smiju da sprječavaju državno tužilaštvo i policiju da profesionalno i odgovorno primijenjuju zakon”, zaključuje Zeković.