Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja kazali su da su u posljednje dvije godine centri za socijalni rad zabilježili 127 slučajeva vršnjačkog nasilja u školi. Od toga se 106 slučajeva odnosilo na dječake, a 21 slučaj na djevojčice. U najvećem broju radilo se o djeci uzrasta od 12 do 16 godina.
Dječaku od 13 godina odstranjena je slezina nakon što ga je nožem 7. aprila u Bijelom Polju izbo dvije godine stariji učenik. U Baru je 21. februara u tuči nekoliko učenika osmog i devetog razreda OŠ ,,Blažo Jokov Orlandić“ nožem lakše ranjen učenik. Prošle sedmice mediji su objavili da su u Osnovnoj školi ,,Maksim Gorki“ u Podgorici kod nekoliko učenika starijih razreda pronađeni noževi, britve i jedan elektrošoker. Na sreću, nije korišćeno…
To su najnoviji primjeri vršnjačkog nasilja koji su uznemirili javnost u Crnoj Gori. Priče surove kao da su u pitanju odrasli ljudi, a ne djeca. Ali, nedovoljno da se na noge dignu poslanici, poslanice… Njih očigledno ne brine to što maloljetnici u školskim torbama uz knjige i pribor nose hladno oružje, što njime povređuju vršnjake…Neki od njih se nijesu javljali na pozive, niti su odgovarali na poruke, dok su drugi komentarisali da su u gužvi zbog aktuelne političke situacije i drugih obaveza ili im treba više vremena da se upoznaju sa ovom temom.
Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja kazali su da su evidentirali i slučajeve fizičkog nasilja, a u nešto manjem broju slučajeva radilo se o sajber nasilju.
Govoreći o kaznenoj politici, kazali su da, u slučajevima gdje su djeca imala 14 godina, procesuirana su i odgovarala u krivičnom ili prekršajnom postupku. Izricane su im neke od vaspitnih mjera iz čl. 16 Zakona o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku. Poput ukora, mjera pojačenog nadzora od organa starateljstva, mjera pojačanog nadzora od organa starateljstva uz dnevni boravak u odgovarajućoj ustanovi ili organizaciji za vaspitanje i obrazovanje učenika, mjera posebne obaveze uključivanje u društveno koristan ili humanitarni rad.
Kazali su da među ovim slučajevima u manjem broju ima povratnika.
Iz podgoričkog Osnovnog suda savjetnica za odnose sa javnošću Nikoleta Golubović kazala je Pobjedi da su u posljednje dvije godine u ovom sudu formirana dva predmeta zbog vršnjačkog nasilja (zbog krivičnog djela nasilničko ponašanje iz čl. 399 KZ CG). Predmeti su se odnosili na jednog dječaka koji je rođen 2003. godine i dvije djevojčice – rođene 2004. godine. Nasilje su počinili u krugu/okolini škola. Sud je donio rješenja kojima se prema maloljetnicima izriču vaspitne mjere upozorenja i usmjeravanja – sudski ukor.
Golubović je napomenula da se ne radi o povratnicima.
Predsjednica Osnovnog suda u Pljevljima Marina Jelovac kazala je da su u toku 2022. godine podnijeta tri prijedloga za izricanje krivičnih sankcija prema maloljetnim učiniocima krivičnih djela.
Jelovac je kazala da je jedan od ovih prijedloga podnesen zbog krivičnog djela laka tjelesna povreda iz čl. 152 st.1 KZ CG učinjenog na štetu maloljetnog lica ispred Srednje stručne škole u Pljevljima. Za suđenje u ovom predmetu, kao i u preostala dva predmeta prema maloljetnicima u 2022. godini, zbog stvarnih razloga je određeno da postupa Osnovni sud u Bijelom Polju, istakla je.