Odriješio kesu za vojsku

Prema pisanju specijaliziranog portala Tango Six u proteklom periodu najodgovorniji civilni i vojni zvaničnici ispred Vojske Srbije najavili su rekordan broj nabavki naoružanja i vojne opreme za 2026. godinu.
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije, general Milan Mojsilović, izjavio da će u narednom periodu, kada je riječ o Ratnom zrakoplovstvu i protuzračnoj odbrani, težište biti na isporuci “savremenih ubojnih sredstava, ubojnih sredstava za protuzračna dejstva, vođene artiljerijske municije i napadnih dronova velikog dometa”.

“U 2026. godini očekuju nas i opremanje raketnim sistemom za protuzračna dejstva velikog dometa i nabavka naprednih bespilotnih platformi. Ističem da u vazduhoplovnoj komponenti imamo ubojna sredstva maksimalnog dometa do 300 kilometara. Osim novih količina vezanih za isporuku raketnog sistema zemlja-zemlja PULS, ove godine očekujemo i isporuku daljinski pilotiranih vazduhoplova Hermes 900 izraelske, i višecevnih lansera raketa Vampir, češke proizvodnje”, rekao je Mojsilović.
S druge strane, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić potvrdio je ranije pisanje srbijanskih medija o pokretanju zajedničke kompanije za proizvodnju dronova između Srbije i Izraela.
“Jedna je veoma važna zemlja, jedna od najvažnijih na svijetu. Prvi put smo dobili dozvolu za uvoz nekih od najsnažnijih raketa koje čine gvozdenu kupolu nekih od zemalja, to jest najvažniji element u njoj, najvažniji deo toga. Kao što imamo i letjelice, stižu nam sada velika pojačanja novih velikih dronova, velikih letjelica. Tako da, imat će ljudi prilike da vide, opet ćemo nešto prikazati u aprilu ili maju. Ili za Vidovdan, vidjet ćemo”, izjavio je Vučić.
Također je potvrđeno je i da Srbija nabavlja protivbalističke rakete što je tip oružja kojim ne raspolaže niti jedna od zemalja regije.
klix.ba