Search
Close this search box.

Vrhovni sud: Pravosnažna presuda za ubistvo Šejle Bakije, Iliru Đokaju 40 godina zatvora

11:47 11:47

Izvor: 

Ilir Đokaj i Šejla Bakija

Vrhovni sud Crne Gore odbio je kao neosnovanu žalbu branioca optuženog Ilira Đokaja i potvrdio presudu Apelacionog suda Crne Gore od 28. novembra 2024. godine. Ilir Đokaj je zbog ubistva Šejle Bakija, osuđen na jedinstvenu kaznu dugotrajnog zatvora u trajanju od 40 godina, u koju kaznu mu je uračunato vrijeme provedeno u pritvoru od 4.oktobra 2021. godine pa nadalje.

Podsjećamo, presudom Višeg suda u Podgorici iz aprila 2024.godine, koja je potvrđena presudom Apelacionog suda Crne Gore novembra iste godine, optuženi Ilir Đokaj oglašen je krivim zbog izvršenja krivičnog djela teško ubistvo oštečene Šejle Bakija, u sticaju sa krivičnim djelom ubistvo u pokušaju u odnosu na oštećenog Šabana Bakiju i krivičnim djelom nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.

“Vrhovni sud je ocijenio da su se u radnjama optuženog stekli elementi navedenih krivičnih djela nalazeći da je opravdano izricanje najstrožije kazne, odnosno kazne dugotrajnog zatvora u trajanju od 40 (četrdeset) godina, kao jedinstvene, koja je u svemu srazmjerna težini krivičnih djela i stepenu krivice optuženog, i predstavlja onu mjeru koja je neophodno potrebna za postizanje svrhe kažnjavanja,  odnosno da će se sa istom uticati na optuženog, kao i na druge, da ubuduće ne čine krivična djela”, navodi ovaj sud.

Đokaj je na vratima porodične kuće 30. septembra 2021. ubio Šejlu hicima iz pištolja u prisustvu porodice.

Tom prilikom je i ranio njenog oca Šabana, a potom pobjegao. Predao se četiri dana kasnije.

Prema navodima tužilaštva, Đokaj je prije ubistva Šejli “slao poruke, prijetio, govorio da među njima nije gotovo i da je njen život u njegovim rukama”.

Šejla je prije ubistva Đokaja prijavila policiji zbog prijetnji u porodičnoj kući. Međutim, te prijetnje je Osnovno tužilaštvo kvalifikovalo kao prekršaj, a ne kao krivično djelo.

Zbog toga su tri dana nakon ubistva organizovani protesti u Podgorici, sa kojih je dio ženskog nevladinog sektora, predvođen Centrom za ženska prava, optužio pravosuđe da nijesu preventivno djelovali nakon što je Šejla prijavila prijetnje.

Reagovala je i tadašnja Vlada, navodeći da je zakazala prevencija

CdM portal :izvor

 

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor