U uvodnom obraćanju moderator diskusije Darko Pekić istakao je da “u vremenu podijela, COVID-a, ekonomske i socijalne krize cilj da kroz ovu emisiju analiziramo minimum koji nas sve spaja, a to su životna pitanja”. Prva tema bila je „Perspektiva razvoja hidro-tehničke infrastrukture u Opštini Bar” sa fokusom na zaleđe opštine koje i u 21. vijeku ima poteškoće sa vodosnabdijevanjem. Vojo Rajković, inženjer sa višedecenijskim iskustvom u projektovanju i izvođenju hidroinstalacija, ukazao je na goruća pitanja i dao modele rješenja.
Pekić je kazao da Čanj ima ograničene količine vode. Cjevodod koji je urađen 1971. godine, prema njegovim riječima je van funkcije već nekih 15 godina a u Čanju se intenzivno grade smještajni kapaciteti. Može doći, kako je kazao, do kolapsa sistema, a u tom, dodaje on, slučaju se ne može brzo reagovati. Rješenje je, ističe, da se Čanj poveže na regionalni sistem, direktno ili preko rezervoara Sutomore II. Na taj način, dodaje on, riješila bi se i kompletna druga zona Sutomora koja je problematična.
Rajković je prezentovao nalaze iz Studije vodosnabdijevanja Opštine Bar koja je publikovana u decembru 2020. godine. Planirana su tri moguća modela vodosnabdijevanja zaleđa opštine, a studijom izvodljivosti treba odrediti najpovoljnije rješenje. Govorio je i o komplikovanom odnosu između Vodovoda Bar i Regionalnog vodovoda. Istakao je da se gubici na mreži Vodovoda Bar kreću i do 70 odsto, kao i da u praksi gubici preko 60 odsto ukazuju na probleme u organizaciji tog javnog preduzeća. „Kada sam ja napustio Vodovod imali smo 92 radnika u firmi. Tada smo radili analize zbog nove sistematizacije Vodovoda i došli do zaključka da bi optimalan broj zaposlenih bio 75. Ali profesionalaca”, istakao je.
Gledaoci su informisani i o projektu vodosnabdijevanja i otpadnih voda za primorski dio Mrkojevića za koji su bila obezbijeđena i bespovratna sredstva EU fondova. Ostaje nejasno zašto Bar nije iskoristio tu mogućnost. Izgradnja kanalizacije i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda je preduslov prijema u EU, o čemu se posebno mora voditi računa kod novog vodovoda u Mrkojevićima, jer bi izgradnja vodovodne mreže bez prateće kanalizacione infrastrukture u vrlo kratkom roku dovela do ekološke katastrofe sa fatalnim posljedicama na turizam u opštini Bar.
U panel diskusiji učestvovali su i gosti u studiju, ali i građani koji su postavljali pitanja preko socijalnih mreža. ,,Dobar odziv sugrađana ukazuje da ovaj koncept ima budućnost i da će „Barski ugao” dati doprinos razvoju dijaloga na lokalnom nivou”, zaključuju iz barskog odbora URE.