Nuklearno oružje predstavlja “stvarnu i aktualnu” prijetnju otkako je Rusija napala Ukrajinu, rekao je gradonačelnik Nagasakija u utorak, na 77. godišnjicu atomskog bombardovanja koje je razorilo taj japanski grad.
Dana 9. avgusta 1945. Nagasaki je zahvatio pakleni požar koji je ubio 74.000 ljudi, tri dana nakon prvog nuklearnog napada u svijetu na Hirošimu.
Dva napada koje su izvele Sjedinjene Države ubrzala su kraj Drugog svjetskog rata i do danas je Japan ostao jedina zemlja koja je bila meta atomskog oružja u vrijeme rata.
Ali u utorak je gradonačelnik Nagasakija Tomihisa Taue oglasio uzbunu. “U januaru ove godine, čelnici Sjedinjenih Država, Rusije, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Kine objavili su zajedničku izjavu kojom potvrđuju da se nuklearni rat ne može dobiti i da se nikada ne smije voditi”, rekao je.
“Ali, već sljedećeg mjeseca Rusija je izvršila invaziju na Ukrajinu. Prijetnje nuklearnim oružjem su potresle cijeli svijet. Upotreba nuklearnog oružja nije neutemeljen strah, već stvarna i aktuelna kriza”, rekao je gradonačelnik Nagasakija.
Upozorio je da se to oružje može aktivirati i kao rezultat pogreške u procjeni, kvarova ili terorističkih napada.
Preživjeli iz Nagasakija, japanski i strani zvaničnici održali su tihu molitvu u 11:02, tačno u trenutku kada je atomska bomba bačena na japanski lučki grad.
U subotu je glavni sekretar UN-a Antonio Guterres održao govor u Hirošimi na godišnjicu napada u kojem je 6. avgusta 1945. ubijeno oko 140.000 ljudi.
Upozorio je da se “čovječanstvo igra s napunjenim oružjem” u kontekstu trenutne nuklearne krize.
Proteklih dana Rusi i Ukrajinci međusobno se optužuju za bombardovanje najveće nuklearne elektrane u Evropi Zaporožja koja se nalazi u južnoj Ukrajini.
izvor:Hina/Portal Analitika