Search
Close this search box.

Unija poslodavaca CG: Nadležni da pokažu nultu stopu tolerancije za lažna bolovanja kako bi rasteretili poslodavce i državnu kasu

Unija poslodavaca Crne Gore traži od nadležnih da pokažu nultu stopu tolerancije za lažna bolovanja, odnosno zloupotrebu prava na privremenu spriječenost za rad, i time rasterete poslodavce i državnu kasu.

Foto: gradski.me
Foto: gradski.me

Kako su naveli iz Unije, potrebno je da što hitnije pristupe rješavanju ove zabrinjavajuće, ”veoma izražene pojave u društvu koja sputava i poslodavce i zaposlene, odliva novac iz državnog Fonda za zdravstveno osiguranje prema onima koji na njega nemaju pravo, istovremeno smanjujući mogućnost da se građani sa stvarnim zdravstvenim problemima adekvatno liječe.”

Iako je zloupotreba bolovanja problem na koji UPCG skoro dvije decenije ukazuje, iz Unije zaključuju da Crnoj Gori još uvijek nedostaju konkretni mehanizmi zaštite kojima bi se zloupotreba bolovanja onemogućila i sankcionisali svi oni koji zloupotrebljavaju svoja prava i ovlašćenja na takav način.

Rezultat ove višedecenijske anomalije u crnogorskom zdravstvenom sistemu su brojni problemi koji poslodavcima otežavaju organizaciju rada promovišući lošu praksu radnih odnosa, dok se posljedice zloupotrebe bolovanja evidentiraju i kroz značajne gubitke koje iz godine u godinu bilježi Fond za zdravstveno osiguranje, a time i država uopšte, kako navode iz Unije.

Kako su istakli, koliko je situacija ozbiljna najbolje govore podaci Fonda za zdravstveno osiguranje po kojima je u toku 2021. godine u Crnoj Gori bilo više od 17.000 bolovanja koja su državu koštala oko 6,5 miliona eura koliko je isplaćeno po osnovu troškova refundacije.

UPCG podsjeća i na uporedne podatke Fonda koji pokazuju da su za 2013. godinu troškovi bolovanja iznosili oko 4,9 miliona eura, dok su izdaci te vrste 2018. godine bili 5,95 miliona eura, što je približno isti iznos isplaćen i 2019. godine po osnovu bolovanja (5,96 miliona eura).

U toku 2021. godine zbog bolovanja je izgubljeno više od 1,3 miliona radnih dana, što pokazuje značajan rast u odnosu na 889.958 izgubljenih radnih dana 2013. godine. Naravno, ne sugeriše se da su sva ova bolovanja lažna, ali prisutna praksa i iskustva poslodavaca stvaraju indicije da upravo ona imaju veliki udio u iskazanim brojevima, navode pored ostalog.

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor