Search
Close this search box.

Uklonjeno oko 890 kilograma formule za bebe, ispituju i druge proizvode

Povlačenje spornih proizvoda za ishranu dojenčadi

Foto: UGC

Nakon odluke o povlačenju spornih proizvoda, donesene prošle sedmice, sa tržišta Crne Gore uklonjeno je i za uništavanje određeno oko 890 kilograma adaptiranih mliječnih formula za bebe brenda „Nestlé“, zbog sumnje na prisustvo toksina cereulida. Nadležni poručuju da se sporne serije više ne nalaze u prodaji, dok se paralelno ispituju i druge serije sličnih proizvoda.

– Sa tržišta Crne Gore povučene su sve sporne serije adaptirane mliječne formule za dojenčad „Nestlé“ – „Nidina Optipro 1“ (800 grama), zbog mogućeg prisustva cereulida, toksina koji proizvodi patogena bakterija Bacillus cereus – potvrdio je za Pobjedu direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković.

Kako je naveo, proizvodi se više ne nalaze u prodaji, dok nadležni organi nastavljaju kontrole i ispitivanje drugih serija sličnih proizvoda.

Đaković (FOTO: Mara Babović)

– Na tržište Crne Gore prethodno je distribuirano ukupno 2.138 pakovanja hrane za bebe, od 400 i 800 grama, što čini oko 1.140 kilograma proizvoda. Do sada je iz magacina distributera i maloprodajnih objekata širom države povučeno i određeno za uništavanje oko 890 kilograma, dok se do kraja sedmice očekuje precizan podatak da li će još neki maloprodajni objekti vratiti robu ili će biti dodatnih povraćaja od strane potrošača. Najvažnije je da spornih proizvoda više nema na tržištu – kazao je Đaković.

On je istakao da se dodatno ispituju i druge serije istog ili sličnog proizvoda, sa istim ili bliskim datumima i lot brojevima, te da za sada nema indikacija da su one zdravstveno neispravne.

Podsjetimo, Pobjeda je o ovom slučaju već pisala, nakon što je Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove obavezala uvoznika za Crnu Goru, kompaniju Bar kod d. o. o., da odmah i bez odlaganja povuče iz prometa proizvod – Infant formula/formula za dojenčad, brenda „Nestlé „– „Nidina Optipro 1“ (800 g), zbog moguće kontaminacije cereulidom.

Vlada je saopštila da je Uprava za bezbjednost hrane, putem EU RASFF sistema za brzo uzbunjivanje, dobila RASFF notifikaciju br. 2025.9962, koja se odnosi na prisustvo cereulida u navedenom proizvodu. Sporne su serije sa lot brojevima: 52850346AD, 51520346AE, 52860346BB i 52900346AB.

– Uvoznik za Crnu Goru obavezuje se da odmah, bez odlaganja, povuče iz prometa navedeni proizvod od svih subjekata u poslovanju hranom kojima je isporučen, te da u najkraćem mogućem roku Upravi dostavi dokaze da je postupio u skladu sa ovom obavezom – navedeno je u zvaničnom saopštenju.

Proizvođač spornog proizvoda je „Nestlé Nederland BV“, sa sjedištem u Nunspeetu u Holandiji, dok je uvoznik i distributer za Crnu Goru kompanija Bar kod d. o. o., sa sjedištem u Podgorici.

Inače, kompanija „Nestlé“ je određene serije adaptiranih mliječnih formula za odojčad, uključujući brendove „SMA“, „BEBA“ i „NAN“, povukla u više od 60 zemalja širom svijeta, među kojima je i Crna Gora, zbog mogućeg prisustva toksina cereulida. Iako se Crna Gora našla na spisku zemalja objavljenom na sajtu efoodalert.com, iz Ministarstva zdravlja Crne Gore za sada nije bilo dodatnih saopštenja o povlačenju pojedinih proizvoda.

pobjeda.me

 

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor