Ovaj globalni ukupni iznos bi, dodaje se, odgovarao godišnjem rekordu iz 2013. godine, a potražnja za ugljem će vjerovatno porasti sledeće godine na novi rekord svih vremena.
Prema navodima agencije, potražnja je podstaknuta rastućim cijenama prirodnog gasa, što primorava mnoge zemlje na prelazak sa gasa na ugalj i ponovo otvaranje zatvorenih termoelektrana na ugalj, prenosi RT.
U analizi se procjenjuje da će Kina, koja je „odgovorna za više od polovine globalne potrošnje uglja“, biti glavni pokretač rasta potražnje u drugoj polovini 2022. godine, nakon što je u prvom polugodištu zabilježila pad potražnje od 3 procenta.
Takođe se predviđa da će potražnja za ugljem u Indiji porasti zbog ekonomskog rasta zemlje i veće potrošnje električne energije, kao i da će EU doprinijeti tražnji, jer se sve više okreće uglju u proizvodnji električne energije kako bi zamijenila gas ili ga sačuvala za zimu zbog pada uvoza ruskog gasa.
IEA dodaje da će tržište uglja ostati volatilno 2023. godine, prije svega zbog stupanja na snagu embarga EU na ugalj, zbog čega bi cijene mogle da nastave da rastu i dogodine.