Na koga polažete najveće nade?
Super liga Srbije u fudbalu odavno je poznata kao sredina iz koje mladi igrači odlaze u inostranstvo gradeći svoje karijere.
Nekada to bude i prije vremena, prije nego što razgaze seniorske kopačke i ta ishitrena odluka često umije da se, poput bumeranga vrati protagonisti. Nerijetko se kale na pozajmicama u razvojnim ligama poput Holandije, Belgije ili omladinskog pogona ekipe za koju su potpisali, a nekolicina njih krene redom, bez preskakanja stepenica.
Super liga Srbije je među najmlađim šampionatima u Evropi sa prosjekom od 25.1 godinom, što je čini 21. prvenstvom na Starom kontinentu. Ipak, sa 16 superligaša u konkurenciji takmičenja koja imaju istovetan ili veći broj klubova, Srbija je šesta najmlađa liga u Evropi. Ispred se nalaze Švedska, Bjelorusija, Belgija, Holandija i Norveška kao neprikosnovena sa prosjekom godina od 24.3. Eliteserien ima 16 ekipa, baš kao i Srbija, a od nabrojanih zemalja samo dvije zemlje Beneluksa imaju 18.
Ko su talenti na koje bi trebalo obratiti pažnju?
I ove sezone, na sceni se pojavila nekolicina perspektivnih fudbalera kojima se predviđa blistava budućnost, a njihovi klubovi zadovoljno trljaju dlanove. Imena poput Marka Lazetića i Njegoša Petrovića donijeli su Crvenoj zvezdi skoro sedam miliona evra, a u aktuelnom sastavu, od igrača koji su u kontinuitetu priključeni prvom timu izdvaja se samo Strahinja Eraković čiji bi transfer u budućnosti mogao evnetualno da premaši prodaju Nemanje Radonjića Olimpik Marseju za 10 miliona evropskih novčanica. Polusezona koja slijedi, uz rad sa Aleksandrom Dragovićem, dodatno će formirati popularnog “Čupu” koji je procijenjen drugim najskupljim fudbalerom domaćeg prvenstva. Njegova vrijednost se kotira na 2.5 miliona evra prema specijalizovanom sajtu “Transfermarkt”, ali realna je ipak veća. Ne treba zaboraviti ni Petra Stanića koji nije dobijao veliku šansu kod Dejana Stankovića ove sezone iako je sakupio 10 utakmica u domaćem prvenstvu. No, pokazao je da raspolaže sa odličnim udarcem sa distance, iznošenje lopte mu je jedna od boljih karakteristika, ali ima još da uči pokraj Kange i Sekua Sanoga. Odlazak Njegoša Petrovića definitivno će mu otvoriti vrata veće minutaže.
Najskuplji “golobradi” član Superlige jeste Partizanov Nemanja Jović. Trenutni lider srpskog šampionata može se pohvaliti dvojicom supertalentovanih ofanzivaca koji bi klubu u bliskoj budućnosti trebalo da donesu pozamašan prihod. Jovićeva vrijednost je trenutno u porastu i stoji na koti od četiri miliona evra. U nastavku sezone bi morao da poradi na završnici, nepotrebnom soliranju i zrelijim partijama. Pored njega tu je i sjajni Marko Milovanović koji koristi svaku šansu koju mu ukaže Aleksandar Stanojević. Vjerodostojan je zamenik Rikarda Gomeša i sa jednom punom superligaškom sezonom u nogama lako bi mogao da krene u svijet. Tu su i Nikola Terzić, kao i golman Aleksandar Popović koji je ove sezone imao nekoliko slabijih trenutaka, ali kada se sve sabere i oduzme, njegova ocjena je vrlo dobra.
Vojvodina takođe ima sa čim da se pohvali. Torino je silno želio Uroša Kabića ove zime. Doputovali su u Belek gde su Novosađani bili na pripremama uz jasan cilj da plate dva i po miliona evra za momka koji je ove sezone promovisan u prvi tim. Takođe, tu je i vezista Mirko Topić, iza kojeg su nekoliko povreda koje su ga usporile u daljem napretku, ali dvadesetjednogodišnjak će biti nosilac igre ekipe Slavoljuba Đorđevića u nastavku šampionata.
Tu su i momci poput Dejana Zukića (Vojvodina), Alekse Jankovića i Jovana Lukića (Čukarički), Mihaila Banjca i Juga Stanojeva (TSC), Ivana Milosavljevića (Voždovac), Stefana Mitrovića (Radnički Niš), te Đorđa Gordića (Mladost Lučani). Postoje tu još brojna imena, ali o njima će se tek pisati.