Search
Close this search box.

Sarajevo i Dubrovnik će preko Mostara biti povezani i biciklističkom stazom

Osim što povezuje Sarajevo, Mostar i Dubrovnik, glavna ruta omogućit će spajanje manjih lokalnih staza, otvarajući dodatne mogućnosti za avanturistički i ruralni turizam

Ambiciozni projekt povezuje regiju, ali i doprinosi jačanju turističke infrastrukture, privlačenju stranih turista i produženju njihovog boravka u BiH (Toni Zorić / Ustupljeno Al Jazeeri)

Sanadin  Volder

Udruženje HerzegovinaBike i Outdoor agencija Visit Konjic pokrenuli su projekt razvoja biciklističke staze koja će povezivati Sarajevo, Mostar i Dubrovnik, tri ključne destinacije regije, u dužini od 350 kilometara.

Ova “biciklistička ruta” služit će kao glavna ruta na koju će se naknadno nadovezivati manje rute, omogućujući povezivanje brojnih mjesta i destinacija širom Bosne i Hercegovine te širenje outdoor ponude.

Staza će prolaziti preko Bjelašnice, Lukomira, Visočice, Glavatičeva, odnosno gornjeg toka Neretve, te povezati Boračko jezero i Rujište. Od Mostara će pratiti već poznatu Ćirinu stazu sve do Dubrovnika u dužini od 140 kilometara. Ova ruta pruža jedinstvenu priliku za istraživanje prirodnih ljepota i kulturnih znamenitosti Bosne i Hercegovine.

“Izradom novonastale rute i sistem umrežavanja, što je prepoznao i National Geographic, približavamo naš turistički potencijal stranim turistima cijelog svijeta. Doprinijet će u razvoj lokalne zajednice i inicijative duž staže, obzirom da će novi pristup privući nove turiste koje će koristiti usluge”, ističe Jelle Scherpereel iz Visit Konjica.

Dodatne mogućnosti za avanturistički i ruralni turizam

Osim što povezuje Sarajevo, Mostar i Dubrovnik, ovaj projekt ima širi značaj za razvoj turizma u Bosni i Hercegovini.

“Ova biciklistička staza nije samo prilika za istraživanje prirodnih ljepota Bosne i Hercegovine, već i most koji spaja lokalne zajednice i doprinosi njihovom održivom razvoju. Sretni smo što je važnost ove intervencije, koja će obogatiti iskustva svih ljubitelja biciklizma, prepoznala Evropska unija u okviru projekta EU za lokalne zajednice”, kaže Aida Nadarević, menadžerica projekta

u CPCD-u

(Toni Zorić / Ustupljeno Al Jazeeri)

Projekt ima izuzetan doprinos za razvoj cikloturizma u kontekstu otvaranja Hercegovine prema sjeveru i jugu.

“Značaj ovog projekta za cikloturizam leži u njegovoj ulozi povezivanja Sarajeva s Dubrovnikom kao vrhunskom turističkom destinacijom, čime se otvaraju nove mogućnosti za razvoj cikloturizma na regionalnoj razini. Projekt povezuje ključne destinacije Sarajevo, Mostar i Dubrovnik, omogućavajući cikloturistima istraživanje prirodnih ljepota, kulturnih znamenitosti, lokalne gastronomije”, pojašnjava Toni Zorić, predsjednik HerzegovinaBike.

Ambiciozni projekt ne samo da povezuje regiju, već doprinosi jačanju turističke infrastrukture, privlačenju stranih turista i produženju njihovog boravka u BiH.

“Povezivanjem Dubrovnikom na jugu i Sarajevom na sjeveru promovira se Bosna i Hercegovina kao turistička destinacija, pružajući turistima priliku za istraživanje njenog bogatog kulturnog nasljeđa i autentičnih ruralnih područja. Nadalje, povezuje se s međunarodnim turističkim tokovima, posebno putem Dubrovnika, koji je popularna turistička destinacija, te daje Bosni i Hercegovini značajno mjesto na europskoj biciklističkoj karti”, dodaje Zorić.

Projekt će imati vidljivost na terenu kroz oznake rute, zanimljivih lokacija, građevina i prezentaciju na internetu.

“Projekt će se realizovati u dvije faze. U prvoj fazi planirani su obilazak rute, mapiranje staze, snimanje video materijala i fotografija za promociju, prikupljanje informacija o ruti te upoznavanje lokalnog stanovništva s projektom. Takođe, predviđeno je postavljanje biciklističkih oznaka i informativnih tabli. Druga faza obuhvata izradu vizualizirane web stranice, organizaciju marketinških aktivnosti i promotivnih događaja, kao i redovno izvještavanje donatora o napretku projekta”, govori Zorić.

Privlačenje cikloturista

Svaki novi oblik turizma zahtijeva mnogo ulaganja u infrastrukturu i promociju kako bi se kreirao pozitivan imidž.

Toni Zorić / Ustupljeno Al Jazeeri)

“Hercegovina ima sve prepoznatljiviji imidž na europskoj biciklističkoj sceni, posebno zahvaljujući prije svega Ciro Trail projektu, a zatim i svim ostalim projektima, pa o ovaj posljednji razvoj biciklističke rute Sarajevo Dubrovnik u koji ulažemo velike nade. No, isto tako moram priznati da smo mi još uvijek jako daleko od popularnih cikloturističkih destinacija koje ima Europa, no definitivno idemo u tom pravcu. Neumorno radimo na promociji naše zemlje kao turističke destinacije, gdje u suradnji sa ostalim klubovima iz Hercegovine realiziramo više od 30 projekata godišnje. Tako da Hercegovina u sezonskom periodu ima gotovo svaki vikend nešto zanimljivo i sadržajno za ponuditi”, naglašava Zorić.

Proveo je sedam dana u Briselu gdje sam imao sastanke u cilju uvezivanja sa ostalim biciklističkim i turističkim institucijama.

“Prije svega velike nade ulažemo u prihvatanje udruge HerzegovinaBike u članstvo Europskoj biciklističkoj federaciji (European Cyclists’ Federation, ECF), gdje bi smo početkom 2025. godine trebali dobiti odgovor, te ukoliko on bude pozitivan biti ćemo pozvani na godišnju skupštinu gdje ćemo pred više od 70 članica predstaviti Bosnu i Hercegovinu kao cikloturističku destinaciju. Ovo članstvo nam pruža priliku za bolje pozicioniranje regije na Europskoj biciklističkoj karti i otvara vrata za saradnju s drugim članicama u promoviranju biciklizma. Također, omogućava pristup mreži Eurovelo, što doprinosi razvoju cikloturizma, privlačenju stranih turista i povećanju svijesti o Bosni i Hercegovini kao atraktivnoj destinaciji. Preko ECF-a, Bosna i Hercegovina kroz udrugu HerzegovinaBike dobiva platformu za predstavljanje svojih potencijala, jačanje infrastrukture i razvoj održivog turizma”, kaže Zorić.

Izgradnja novih puteva daje više prostora biciklistima

Iako biciklisti već sada koriste magistralu M17, izgradnjom autoputa taj će pravac postati sigurniji i atraktivniji za bicikliste.

“Ovdje nam je najbolji primjer stara cesta koja je povezivala Neum sa ostatkom Bosne i Hercegovine. Razvojem nove cesta iz Neuma prema Stocu, stara je postala idealna za bicikliste. Otvaraju se prostori za razvoj novih projekata i biciklističkih staza, kao što je i naša posljednja UNESCO Heritage ruta koja uvezuje četiri UNESCO spomenika od Mostara do Dubrovnika.

Izgradnja koridora Vc, koja rasterećuje saobraćaj na magistralnoj cesti Sarajevo – Mostar, predstavlja značajnu priliku za intenzivniji razvoj biciklizma. Otvara nam priliku da uvezivanje Jablanice i Konjica, te ostalim manjih mjesta na ovoj biciklističkoj ruti, što će zasigurno doprinijeti većem broju cikloturista u ovim gradovima i mjestima. Ovo vidimo kao prilika za Bosnu i Hercegovinu da unaprijedi svoju cikloturističku ponudu i dodatno se afirmiše kao atraktivna outdoor destinacija”, zaključuje Zorić.

Realizatori projekta se dugoročno nadaju umrežavanju biciklističkih ruta Bosne i Hercegovine, te imaju ambiciju da ova zemlja postane dijelom mreže Eurovelo ruta, čime bi dobila značajno mjesto na evropskoj biciklističkoj karti.

Projekt se provodi u okviru šireg programa “EU za lokalne zajednice” koji finansira Evropska unija, a provodi Centar za promociju civilnog društva (CPCD) iz Sarajeva sa partnerskom organizacijom HELP.

Izvor: Al Jazeera

 

 

 

 

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor