Real Madrid je čudo: Novi epski preokret ,,merengesa“, Siti prokockao finale

Liga šampiona

Ima velikih klubova, ali nijedan nije kao – Real Madrid.

Ima moćnih ekipa, ali nijedna nema moć koju ima – Real Madrid.

Ima fudbalskih noći koje se pamte za sva vremena, ali nijedan tim ih nije toliko priredio u jednoj sezoni kao – Real Madrid.

,,Merengesi“ su bili na pragu eliminacije u osmini finala od Pari Sen Žermena – prošli su, svi su ,,vidjeli“ kako ispadaju od Čelzija u četvrtfinalu – prošli su, niko na planeti osim njih nije vjerovao da će večeras proći Mančester siti – prošli su.

Tim Karla Anćelotija odigrao je još epski meč i ponovo se izdigao kao Feniks – gubio je od Sitija 1:0 do 90. minuta, imao ukupno dva pogotka zaostatka jer je u Mančesteru bilo 4:3, a onda za dva minuta preko Rodriga izborio produžetke, u kojima je iz jedanaesterca stigao do finala s Liverpulom 28. maja u Sen Deniju.

Pep Gvardiola je doživio možda najveći poraz u blistavoj trenerskoj karijeri, bio je nadomak drugog uzastopnog finala LŠ, ali je opet ostao kratkih rukava sa Sitijem u takmičenju čijem trofeju se na ,,Etihadu“ toliko dugo nadaju.

Ništa od engleskog finala drugu godinu zaredom, ostrvsku feštu u srcu Francuske pokvario je najtrofejniji klub Lige šampiona.

Dugo nije izgledalo da bi meč u Madridu mogao da ponudi spektakl kakav je viđen u Mančesteru osam dana ranije. Prvo poluvrijeme bilo je prilično mirno, bez uzbuđenja, a najveću šansu imao je Bernardo Silva u 20. minutu kada je Tibo Kurtoa odbranio.

Real je morao da zaigra bolje u nastavku, svjestan da ima pogodak zaostatka, a kolosalnu šansu promašio je Vinisijus na startu nastavka.

Kazna je stigla nepunih 20 minuta kasnije, strijelac je u 73. bio Rijad Marez.

Akcija je počela od Gundoana, koji je pronašao Bernarda Silvu, Portugalac sjajnom pasom pronašao Mareza na desnoj strani, a Alžirac neodbranjivo šutirao u Kurtoin ugao.

Siti je bio nadomak finala, gdje bi se sigurno našao da je Džek Griliš realizovao makar jednu od dvije velike šanse u finišu. U 87. je Mendi s gol linije spriječio već viđeni pogodak, a već u 88. Kurtoa poslije šuta rezerviste Sitija omogućio samo korner za goste.

Onda se ,,ukazao“ džoker Karla Anćelotija, Brazilac Rodrigo, koji je u 90. utrčao na prvu stativu i idealno proigravanje Benzeme pretvorio u pogodak.

Čudesan je Realov karakter, pobjednički, šampionski DNK kakav nema nijedna ekipa, nijedan drugi klub na svijetu. Možeš da ga namučiš, nadigraš, ali ne možeš da ga ubiješ.

,,Merengesi“ su imali šest minuta zaustavnog vremena da režiraju još jedno čudo, a kreirali su ga već u prvom minutu nadoknade. Rezervista Asensio je centrirao sa desne strane, a 174 centimetra visoki Rodrigo bio najbolji u skoku i matirao Edersona za nevjericu Sitija i eksploziju radosti na tribinama.

,,Građani“ nijesu znali što ih je snašlo, finale koje su imali u rukama počelo je da im izmiče za nepuna dva minuta.

Real Madrid je blickrigom šokirao tim za koji se mislilo da ne postoji šansa da ispusti ono što je imao u prijestonici Španije. Ali Real je neki drugi svijet.

Kad je dobio krila, nije se spuštao na zemlju. Pet minuta u prvom produžetku bilo mu je dovoljno za treći pogodak, vrijedan finala.

Dijaš je faulirao Benzemu, a Francuz iz jedanaesterca hladnokrvno pogodio donji lijevi ugao gola Edersona i postigao 10. pogodak u LŠ ove sezone.

Šok za šokom za Siti, put od gotovo čekirane vize za Pariz do madridskog sloma bio je tako kratak i tako nestvaran.

Pokušavao je Gvardiola izmjenama da ,,vrati boju“ svom timu, a najveću šansu za izjednačenje imao je Foden krajem prvog produžetka kada mu je šut glavom sjajno ukrotio Kurtoa.

Dugo će Pepa Gvardiolu proganjati četvrta aprilska noć 2022. godine, dugo će tražiti razloge raspada svog tima, ali teško da će ikad moći da odgonetne – što to magično ima Real Madrid?