Česta kašnjenja vozova, zastoji usljed nevremena, informacije su koje često čujemo sa naših pruga. Zadnja nabavka vozova desila se 2013. godine. Istraživali smo koliko se u Željeznicu ulaže i koliko je naša pruga bezbjedna.
I dok u Japanu vozovi idu 300 km na čas u Crnoj Gori vrijeme kao da je stalo.
Nekada je stanje na Željeznici bilo drugačije prisjeća se dugogodišnji radnik crnogorske željeznice i zviždač Milisav Dragojević.
„Do Golubavaca smo išli 100 km na sat, dajte da vratimo to. Do Bijelog Polja i Kolašina 70, a sada 50 km na sat, pa vratimo to i siguran sam da možemo da obezbijedimo i udobniji, redovniji i sigurniji saobraćaj“, kaže Dragojević.
A otvaranje pruge Beograd – Bar prije skoro 50 godine dočekano je sa oduševljenjem. Tada je put od Beograda do Bara trajao sedam sati, danas nešto više od 11. A to ne čudi, jer je prosječna starost vozova oko 40 godina.
Iz Željezničke prevoza i infrastrukture CG poručuju da su stari vozovi ispravni i da konstantno rade na poboljašanjima sigurnosti i udobnosti za putnike.
„Remontovano je oko 10 vagona, trenutno je na popravci osam, a najnoviji vozovi su nabavljeni 2013“, kazala je Jovana Jovanović portparolka ŽICG.
Iz Uprave ŽICG naglašavaju da su na opretaivnom nivou uspjeli da naprave da se na najkritičnijim mjestima poveća brzina i da je sve bezbjedno.
Dragojević koji je i zvizdač u Željeznici misli da nije sve tako, i ističe da smo zbog loše pruge imali nesreću na Bioču.
„Pruga nije bila sposobna za te brzine tada, i ne smijemo dozvoliti da se to ponovi. Stanje pruge je u odnosu na onda gore, jer nije ulagano u obnavljanje pruge i kolosjeka“, kaže Dragojević.
Iz menadžmenta naglašavaju da postoje prugari koji obilaze svoje trase više puta u toku dana i ako primijete nešto odmah javljaju.
„Ovo što se nedavno dešavalo je uzrokovano vremenskim neprilikama“, kazao je Vladimir Merović tehnički direktor u ŽICG.
Da bi neprilika bilo manje u toku je građevinska rekonstrukcija dionice od Trebešnice kod kolašina do Bara. Neprilka su svjesni i u Ministarstvu kapitalnih investicija, ali za sada samo najavljuju aranžman sa Fondom za Zapadni Balkan vrijedan 67 miliona eura koje će uložiti u obnovu pruge.
Izvor:RTCG