Predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta Dušan Simonović je kazao da novac opredijeljen za sportske kolektive i saveze nije podijeljen na zakonit način i da se time trebaju pozabaviti možda i drugi državni organi. Novac opredijeljen za COK, kako je kazao u Jutarnjem programu RTCG, je takođe upitan, jer sa tim sredstvima ne mogu ostvariti planirano i povesti takmičare na bitne međunarodne turnire.
Simonović je objasnio da je bila formirana ozbiljna komisija, od poznatih i priznatih sportskih radnika, koja je novac za sportske organizacije raspodijelila, na osnovu raspoloživih sredstva i kriterijuma, ali to Uprava za sport nije ispoštovala i podjela je napravljena na nov način, gdje se nekome novac umanjio, nekome dodao, a pojavilo se pored opredijeljenih tri miliona i još nekih 600.000 hiljada, upitno je kako.
“To je apsolutno nezakonito i to se do sada nije radilo. Mislim da bi trebalo da se uključe i neki dugi državni organi i sama Vlada. Pravne pouke i ugovora još nema. Ovo je malo novca za sport, a svake godine je sve manje. Prvi put smo imali da resorni organ traži manje novca iz budžeta. Treba tražiti alternativne načine finansiranja, jer je sport u silaznoj putanju. Ako ovako nastavimo, imaćemo mnogo manje učesnika na Olimpijskim igrama”, kazao je Simonović.
Kako je objasnio u sport se sve manje ulaže, čak i za one sportove u kojima smo uspješni i u samom vrhu.
“Mađari koji su takođe u vrhu vaterpola tokom prošle godine otvorili su 117 bazena, a mi nijedan, čak smo zatvorili što smo imali. Imamo “Primorac”, “Jadran”, klubove koji su reprezentativni, a nemaju gdje da treniraju. Dozvolili smo da bazen popravlja lokalni klub, ima li ko u ovoj državi da to uradi. To nije u redu”, kategoričan je Simonović.
Za COK, kako je kazao, opredijeljano je 220.000 eura, što je šest odsto od ukupnog izdvanjanja za sport i to nije dovoljno.
“Za nas to je iznos koji je trebao da podcijeni COK. Odlazak na takmičenja, pojedinaca, ekipa, trenera, mediinskih ekipa, sve to košta i sa ovim novcem mi to ne možemo da realizujemo. Zato smo se i obratili komšijama mislimo da će nam hrvatski i srpski olimpijski komitet pomoći da prebacimo sportiste na takmičenja”, kazao je Simonović.
Objasnio je da ovakve institucije u regionu dobijaju od dva do četiri miliona, a COK će dobiti svega 220.000, a sportiste vode na ista takmičenja.
“Mi nemamo strategiju razvoja sporta, nemamo antidoping komisiju, zavod za medicinsku potporu sportista, nemamo ništa ka školskom sportu, a uzimamo druge države u kojima sve ovo postoji kao neke repere”, kazao je on.
Ističe, da nova sportska uprava govori o demokratiji i da je politika izbačena iz sporta, ali ova raspodjela je politička priča.
Naglasio je da će se danas obratiti Vladi i ponuditi neka rješenja, ako ne bude pomaka obratiće se i Međunarodnom olimpijskom komitetu, a možda i da počnu štrajk.