Search
Close this search box.

Neiskorišćeni brojni potencijali bjelopoljskog kraja: Zdravstveni turizam mogao bi da procvjeta

Kada kažemo zdravstveni i održivi turizam, misli se samo na Institut “dr Simo Milošević” u Igalu, međutim, i Bijelo Polje može da pruži još jedan vid održivog i zdravstvenog turizma… Dovoljno je samo pomenuti Kisjele Vode, kazao je Boban Šestović

Od Vraneške doline do bistričkog kraja bjelopoljska opština obiluje izuzetnim prirodnim bogatstvima koje treba valorizovati na pravi način i iskoristiti u turističke svrhe. Profesor istorije i turistički vodič Boban Šestović kaže da Crna Gora, a samim tim i Bijelo Polje, mogu mnogo da ponude u turističkom smislu.

– Kada kažemo zdravstveni i održivi turizam, misli se samo na Institut “dr Simo Milošević” u Igalu, međutim, i Bijelo Polje može da pruži još jedan vid održivog i zdravstvenog turizma… Dovoljno je samo pomenuti Kisjele Vode. Kada smo bili jedna država – velika Jugoslavija, Slovenci su ponudili da na prostoru Kisjelih Voda izgrade banju hotelskog tipa, koja bi poslije 30 godina prešla u vlasništvo Bijelog Polja i Crne Gore. Nažalost, do realizacije nije došlo, a to podneblje je bogato mineralnim izvorima. To je zapravo samo jedan od primjera kako ne čuvamo i ne koristimo na pravi način ono što nam je priroda dala, a uz mala ulaganja svi bismo imali koristi od toga, naveo je Šestović.

I rijeka Lim, kao i Bistrica, pravi su dragulji Bijelog Polja, a posebno Đalovića pećina i planina Bjelasica.

– Bijelo Polje je prošlo projekat prečišćavanja otpadnih voda, ali i dalje nije završen, iako bismo imali puno čistije rijeke, ali i kupališta. Slična situacija je i sa kapitalnim projektima – Đalovića pećina i Ski- centar “Cmiljača”, čijom bi se konačnom realizacijom Bijelo Polje dodatno istaklo na toj turističkoj mapi, istakao je Šestović.

Udruženim snagama do rješenja problema

– Cilj nam je i da unaprijedimo edukaciju u oblasti poljoprivrede, organske proizvodnje, zdravog turizma i IT sektora i da pospješimo sinergiju između tih oblasti, ekonomije i razvoja društva. Planiramo da organizujemo okrugli sto na temu održive poljoprivrede i lanca vrijednosti hrane, energije i održive životne sredine, ali i na temu održivog i zdravstvenog turizma. Očekujemo učešće privrednika, poljoprivrednih proizvođača, nevladinih organizacija, ustanova i institucija, kako bismo svi zajedno riješili postojeće probleme i dali dodatni impuls razvoju održivog i zdravstvenog turizma u Bijelom Polju i Crnoj Gori, poručio je Šestović.

Na brojne potencijale i na način njihovog korištenja i valorizacije, kako je istakao, ukazuju aktivnostima u okviru projekta “Saradnjom nauke i privrede do zajedničkog cilja”, koji je usklađen i sa Strategijom pametne specijalizacije Crne Gore 2019-2024.

Povezivanje nauke i privrede najbolji je način za razvoj turizma, kako u Bijelom Polju, tako i u Crnoj Gori. Šestović je saopštio da je upravo to i bio razlog za pokretanje projekta “Saradnjom nauke i privrede do zajedničkog cilja”, koji nevladine organizacije “Korak promjene” i “Novi poredak” realizuju uz podršku Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor