NVO Eko-tim, Legalis, Da zaživi selo i CEE Bankwatch Network su, kako je objašnjeno u zajedničkom saopštenju, nezadovoljne nedovoljno transparentnim odnosom MKIMinistarstvo kapitalnih investicija (MKI), kroz površne procese javnih rasprava, krši osnovna načela učešća javnosti u procesu donošenja ovogodišnjeg Plana davanja koncesija za eksploataciju mineralnih sirovina, tvrde predstavnici nevladinih organizacija Eko-tim, Legalis, Da zaživi selo i CEE Bankwatch Network.
Te NVO su, kako je objašnjeno u zajedničkom saopštenju, nezadovoljne nedovoljno transparentnim odnosom resornog Ministarstva.
U sada već usvojenom Planu, novo ležište lignita na lokaciji Mataruge podrazumijeva eksploataciju u zoni sanitarne zaštite vodozahvata iz Otilovićkog jezera, koje se koristi za potrebe vodosnabdijevanja građana Pljevalja, čime se, kako poručuju, direktno ugožava jedini i glavni funkcionalni izvor pitke vode za stanovništvo.
„Na ovako bitan činjenični navod dobili smo odgovor od Ministarstva da Pljevlja treba da istraže i obezbijede alternativno rješenje za snabdijevanje vodom, a prioritet da se da novom rudokopu. Alternativno rješenje ne samo da ne postoji, nego nije ni moguće, a prema nalazima stručne studije o mogućnostima vodosnabdijevanja Pljevalja iz 2002. godine“, dodaje se u saopštenju.
Takođe, kako su objasnili iz tih NVO, planirani kop Mataruge je u direktnoj koliziji sa ciljem proglašenja Parka prirode Gornji tok rijeke Ćehotine, za koji je završena studija zaštite, a kojem slijedi donošenje odluke u proglašenju.
Predstavnici tih NVO su podsjetili da su prošle godine Ministarstvu slali komentare i primjedbe na Nacrt koncesionog akta za eksploataciju za lokaliteta Mataruge, zahtijevajući analizu o opravdanosti javnog interesa za ovakav zahvat.
„Nažalost, ove primjedbe nijesu objavljene, niti smo obaviješteni da li su primjedbe razmatrane, a iz priloženog Nacrta plana davanja koncesija za ovu godinu se i vidi činjenično da primjedbe nijesu ni uzete u obzir“, navodi se u saopštenju.
Iz tih NVO su kazali da je zabrinjavajući trend planiranja i otvaranja novih rudnika uglja u Opštini Pljevlja.
„Crna Gora se pridružila savezu PPCA i najavila izlazak iz uglja do 2035. godine. Umjesto postepenog umanjivanja korišćenja uglja, Ministarstvo predlaže otvaranje novih rudokopa, na lokalitetima poput Mataruga, sela Glisnica nadomak Borovičkog jezera i slično, sprovodeći netransparentne i površne procese učešća javnosti i procjena negativnih uticaja na životnu sredinu“, dodaje se u saopštenju.
NVO zahtijevaju da Ministarstvo uvrsti njihove primjedbe i odgovore u konačni dokument i vrati ponovo na izglasavanje Vladi.
„Otvaranje i proširivanje eksploatacije uglja je u suprotnosti sa strateškim ciljevima Crne Gore u kontekstu evropskih integracija, te ukoliko država ne odustane od planiranih novih rudokopa, spremni smo podnijeti žalbu međunarodnim tijelima za zaštitu osnovnih ljudskih prava i nepoštovanje preuzetih klimatsko-energetskih obaveza“, zaključuje se u saopštenju.
Izvor: Vijesti