Azra Drndar, predsjednica Nevladinog uruženja ,,Gluvonijeme osobe“, kazala je da postoje brojni problemi sa kojima se susreću osobe oštećenog sluha, dodajući da je potrebno mnogo rada kako bi se položaj ovih lica podigao na viši nivo. Ona je istakla da su osobe oštećenog sluha diskriminisane od društva.
Nedostatak gestovnih tumača, takođe je jedan od velikih problema, otkrila je Drndar, koja kako je kazala, uvijek je na usluzi sugrađanima oštećenog sluha pružajući im podršku u svakom pogledu. S obzirom da je Drndar, prema njenim riječima, odrasla uz roditelje oštećenog sluha, poručila da je svjesna stanja u kojem se nalaze ova lica.
Komentarišući stanje sa pandemijom korona virusa, koja je na snazi, a koja je, prema njenim riječima, uticala na osobe oštećenog sluha. Oni nijesu na pravi način razumjeli opasnu epidemijsku situaciju, saopštila je – tek kasnije kada su mjere bile na snazi, shvatili su ozbiljnost situacije – jer im niko nije na pravi način predočio to stanje.
-”Ja sam moje roditelje vodila kod ljekara, ali, šta je sa onima koji nemaju nikoga da im objasni o čemu je riječ. Zato je potrebno i njima omogućiti pravo na blagovremeno i tačno informisanje i na sve druge usluge koje ostvaruju ostali sugrađani“, dodajući kako je po potrebi angažovana kao gestovni sudski tumač, sugerišući da je potrebno pokrenuti priču oko tumača, kako bi, poručuje, ova lica u svakom trenutku bila informisana.
Drndar: – ”U institucijama u našoj opštini nema ni jednog tumača, što je veliki nedostatak”, navodi ona.
Drndar je mišljenja da su ova lica diskriminisana po svim osnovama. Poručuje da bi voljela kada bi se obezbijedio neki kutak za njihovo druženje, razgovor, razmjenom znanja i iskustva, kako bi, dodaje, bolje funkcionisali i ljepše osjećali kada međusobno komuniciraju, napominjući da u Bijelom Polju ima oko šest gestovnih tumača, koji su ujedno i sudski.
Drndar: – ,,Moji roditelji su nama, djeci, pružili svu ljubav i pažnju, i mi smo uz njih izrasli u prave ljude. Jeste bilo teško, ali tada je bilo ,,zdravo“ društvo, uz koje smo se mi socijalizovali, i nekako uspjeli u našoj borbi zajedno sa svojim roditeljima, kako bi im osigurali bolje sjutra“, dodaje ona.