Predstavnici proizvođača mlijeka predali su juče Ministarstvu poljoprivrede svoje predloge kako bi se mogao povećati dio novca koji oni dobijaju i smanjiti njihovi troškovi, a što bi Vlada trebalo da razmotri danas ili sjutra. Predloženo je smanjenje poreza na žitarice i stočnu hranu kao i na veći broj mliječnih proizvoda, povećanje subvencija i smanjenje trgovačkih marži.
Predlozi se odnose na resore poljoprivrede, finansija i ekonomskog razvoja, pa je za ponedjeljak dogovoren sastanak proizvođača sa ministrima poljoprivrede Aleksandrom Stijovićem, finansija Milojkom Spajićem i ekonomskog razvoja Jakovom Milatovićem.
Vlado Lakić, predstavnik Udruženja stočara, kazao je juče da će oni do ponedjeljka imati sastanke sa svim proizvođačima, kako bi u slučaju negativnog odgovora u ponedjeljak svi prestali sa predajom sirovog mlijeka mljekarama i dogovorili druge moguće oblike protesta.
On je naveo da je zbog rasta cijena stočne hrane, goriva, vještačkih đubriva i drugih inputa u proizvodnji hrane za stoku, uzgoju stoke i proizvodnji mlijeka, u gubitku ako za litar otkupljenog mlijeka dobiju manje od 70 centi.
Otkupna cijena mlijeka koju plaćaju mjekare je do 42 centa za najkvalitetnije mlijeko, dok su od početke godine državne subvencije povećane sa 10 na 14 centi za ekstra kvalitet, dok opštine dodaju još pet do osam centi. Međutim, mnoge, naručito manje farme ne mogu da ispune sve uslove o kvalitetu i količini mlijeka, pa dobijaju i znatno manje od ovih oko 60 centi po litru.
Mljekare su ranije saopštile da ne mogu povećati svoj iznos za otkupljeno mlijeko jer oni litar pasterizovanog trgovcima prodaju za oko 55 centi po litru, dok ono u trgovinama košta 65 do 70 centi sa PDV-om. Oni su naveli i da bi povećanje konačne cijene u trgovinama značilo da bi domaće mlijeko moglo postati skuplje od uvoznog zbog čega bi izgubii kupce.
Predstavnici Ministarstva poljoprivrede do prije dva dana saopštavali su da nije moguć novi rast premija za mlijeko, jer su postojeće značajno veće nego u regionu i EU. Novi krug razgovora je u ponedjeljak, a do tada će svi zasebno analizirati situaciju i iznijeti konačne predloge.
Lakić navodi da je potrebno hitno donijeti odluke, jer je svaki dan čekanja veliki gubitak za njih, ali da je problem politička kriza i blokada u donošenju odluka.