Search
Close this search box.

Dodijeljena odobrenja za korišćenje radio – frekvencija

Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost uspješno je završila postupak javnog nadmetanja za dodjelu odobrenja za korišćenje radio-frekvencija iz opsega 900 MHz, 1800 MHz, 2 GHz i 2,6 GHz za realizaciju javnih mobilnih elektronskih komunikacionih mreža.

Foto: Mediabiro
Foto: Mediabiro

Savjet Agencija je predmetna odobrenja za korišćenje radio-frekvencija, su tokom današnje ceremonije uručili privrednim društvima „Crnogorski Telekom” a.d. Podgorica, „Mtel” d.o.o. Podgorica i „Telenor” d.o.o. Podgorica, na Glavnom kontrolno-mjernom centru na Dajbabskoj Gori u Podgorici.

Darko Grgurović, izvršni direktor Agencije, tokom svog obraćanja na ceremoniji dodjele odobrenja podsjetio je prisutne na nadležnosti koje su Agenciji povjerene Zakonom o elektronskim komunikacijama, a koje se odnose na oblast upravljanja radio-frekvencijskim spektrom, i između ostalog istakao da je agencija izgradila izuzetan inžinjerski kadar koji u oblasti radiokomunikacije, a koji u kontinuitetu ostvaruje zapažene rezultate, koji su doprinijeli visokom stepenu razvoja mobilnih javnih elektronskih komunikacionih mreža i servisa.

Foto: Mediabiro
Foto: Mediabiro

U budžet prihodovano preko 92,2 miliona eura

-2001. godine Agencija je tadašnjim mobilnim operatorima ProMonteu GSM (sada Telenor) i Monetu (sada T-Mobile) u administrativnom postupku dodijelila posebne licence za realizaciju 2G mreže, a operatori su platili jednokratne naknade u iznosu od po 8,5 miliona DEM, dakle, ukupno 17 miliona DEM;
-2007. godine, u postupku javnog tendera ProMonteu i T-Mobile-u dodijeljene posebne licence za 3G mreže za koje su platili naknadu u ukupnom iznosu od 6,41 milion eura. Na istom tenderu dodijeljena je i posebna licenca za realizaciju 2G i 3G mobilne mreže za koju je Mtel platio 16 miliona Eura.
– Tokom 2007. godine i 2009. godine Agencija je sprovela dva javna tendera za dodjelu licenci za realizaciju mreže i pružanje usluga fiksnog bežičnog pristupa (FWA). Licence su dobili Mtel, Telenor, BBM, T-Mobile i Verat Net, a za dodjelu ovih licenci je plaćena jednokratna naknada u ukupnom iznosu od 1,83 miliona eura.
-2012. godine u postupku javnog tendera, mobilni operatori Telenor i Crnogorski Telekom su platili jednokratnu naknadu u iznosu od 1,65 miliona eura.
-2016. godine u postupku aukcije spektra, nakon 51 runde nadmetanja postignut je ukupni iznos jednokratne naknade za dodjelu odobrenja od 50,65 miliona eura. Naknade su uplatili Crnogorski Telekom, Telenor i Mtel.
-2017. godine sprovedeno je javno nadmetanje za ponovnu dodjelu radio-frekvencija iz opseg 3410-3600 MHz, na kome je Mtelu produženo odobrenje, za iznos jednokratne naknade od 77,4 hiljade eura.
2021. godine nakon 8 rundi nadmetanja, postignut je ukupni iznos jednokratne naknade za dodjelu odobrenja za korišćenje radio-frekvencija od 7,086 miliona eura.

Direktor Grgurović je istakao da je ”tokom 21 godine rada Agencija samo od jednokratnih naknada za dodjelu radio-frekvencija za ekskluzivno korišenje radio-frekvencija za realizaciju javnih mobilnih/fiksnih elektronskih komunikacionih mreža prihodovala za budžet Crne Gore ukupno preko 92,2 miliona eura.”

Branko Kovijanić, predsjednik Savjeta Agencije, između ostalog istakao je da je “ukupni prihod od dodjele radio-frekvencija u predmetnom postupku javnog nadmetanja, koji predstavljaju prihod budžeta Crne Gore, iznosi preko 7,08 miliona eura. Od dodjele rezervisanog spektra (faza pre-aukcije) prihod iznosi 4,43 miliona eura i jednak je početnoj cijeni za obuhvaćene blokove. Od dodjele nerezervisanog spektra (faza glavne aukcije) prihod iznosi oko 2,65 miliona eura i veći je za 218.011,00 eura ili oko 9% od početne cijene za obuhvaćene blokove. Vrijednost nedodijeljenog spektra po početnoj cijeni iznosi 192.000,00 eura”.

Predsjednik Savjeta Agencije je najavio i početak aktivnosti na pripremi postupka aukcije spektra za 5G sisteme koja je planirana da se sprovede do kraja ove godine.

Upravo završena dodjela raspoloživih radio-frekvencija za mobilne mreže dizajnirana je na način da omogući ostvarenje sljedećih ciljeva:
– očuvanje i podsticanje efektivne konkurencije na tržištu mobilnih elektronskih komunikacionih usluga;
– omogućavanje stabilnog poslovnog okruženja za mobilne operatore i druge investitore;
– kreiranje uslova za dalji razvoj mobilnih elektronskih komunikacionih mreža i usluga i omogućavanje implementacije i razvoja naprednih tehnologija (npr. 5G NR) kroz blagovremenu dodjelu adekvatnih frekvencijskih resursa;
– omogućavanje dostupnosti širokopojasnih usluga prenosa podataka odgovarajućeg kvaliteta na što je moguće većem dijelu teritorije Crne Gore;
– obezbjeđivanje razvoja elektronskih komunikacionih usluga i infrastrukture za podršku društvenom i ekonomskom napretku Crne Gore;
– ostvarivanje prihoda za budžet Crne Gore od dodjele radio-frekvencija koji odražavaju tržišnu vrijednost spektra.

Radio-frekvencijski resursi koji su bili predmet dodjele će biti dostupni za implementaciju MFCN (TRA-ECS) sistema uz potpunu primjenu principa tehnološke neutralnosti, što će, kako vjeruju u Agenciji, dovesti do njihove maksimalne valorizacije od strane mobilnih operatora.

Odobrenja za korišćenje radio-frekvencija, koja su izdata sa periodom važenja do 01. 09. 2031. godine operatorima je uručio predsjednik Savjeta Agencije, Branko Kovijanić.

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor