Crna Gora ima veliki potencijal, da u saradnji sa Italijom i Albanijom, bude ključni partner u razvoju jedinstvene mreže održivih hidrodroma i na taj način iskoristi bogate vodene resurse, zaključeno je na sastanku između “MontAdrie”, Ministarstva turizma i italijanske delegacije.
Na događaju održanom u hotelu “Cue”, a kojem su prisustvovali predsjednik organizacionog odbora “MontAdrie” Dragiša Raičević, direktor manifestacije “MontAdria” Siniša Bubanja, kao i predsjednik italijanske pomorske avijacije dr Orasio Friđino i direktor Marine del Gargano Andrea Zulo, govorilo se o prekograničnom projektu “Swan” koji objedinjava Jonsku i Jadransku regiju.
Nakon prve faze, koja je obuhvatila izgradnju deset vodenih aerodroma i terminala, Raičević je prisutne upoznao sa drugom fazom u kojoj će susjedna država Italije, regija Pulja, proširiti mrežu hidrodroma na Crnu Goru i Albaniju.
“Na taj način će se nastaviti prethodni projekat iz 2014. godine, gdje su Agencija za civilno vazduhoplovstvo i Uprava za pomorsku sigurnost u saradnji sa lukama iz Bara i Kotora, postavila temelje projekta koji će se odvijati u budućnosti”, objasnio je Raičević.
Bubanja je naglasio da pokušaju da realizuju zajedno sa partnerima ideje i time daju doprinos Crnoj Gori u promociji turizma i sportsko-turističke svrhe.
“Želimo da obnovimo naše male aerodrome u Ulcinju i Beranama, kao i hidrodrome. Obavili smo razgovore sa predstavnicima relevantnih državnih organa, naišli smo na razumijevanje i na nama je da nastavimo rad sa našim prijateljima”, izjavio je Bubanja.
Osim povezivanja Marine del Gargano i Tivta, glavni nosilac investicionog programa i jedan od najvećih promotera hidroavijacije Friđino, osvrnuo se i na sastanak sa ministrom za saobraćaj i razvoj ekonomije, sa kojim su dogovorili osnove za početak saradnje, apostrofirajući stvari koje se tiču lokacije, logistike, papirologije, te zakonskih osnova u cilju harmonizacije legistlative i razvoja turizma između Crne Gore i Italije.
“Narednih dana, imaćemo sastanak u Galipoliju gdje će se predstaviti projekat devet hidrobaza, trajnih hidropovršina laganih struktura koje će služiti kao polazne tačke hidroaviona u turističkim lukama. U okviru projekta Interreg koji je finansirala Evropska zajednica, čije planiranje i realizacija su vezani za period od 2021-2027, planirano je povezivanje Italije, Crne Gore i Albanije”, kazao je Friđino.
Naglasio je da je jedan od ključnih ciljeva da se u narednom periodu uspostavi maršrutu za jedriličarsku regatu na koju bi pozvali iskusne skipere, koji učestvuju na najvažnijim svjetskim regatama, zajedno sa vodećim italijanskim i crnogorskim brodovima. Na taj način, sa svim iskusnim ljudima iz ovog posla, maksimalno bi proširili pomorske vještine.
Zulo je zaključio da je naša zemlja idealan partner u pomorskom razvoju, upravo zato što njegujemo slične kulturološke ideale.