Search
Close this search box.

Čije je 800.000 eura Kvona i Hana?

Podgorički Osnovni i Viši sud odbili zahtjev advokata Anđelića da se novac od jemstva vrati na račun njegove advokatske firme, zato što nema ovlašćenje i što je u predlogu za određivanje jemstva tvrdio da će porodice Južnokorejaca uplatiti po 400.000 eura.

Iz kancelarije Rodić, koja zastupa kriptotajkuna, njegovog saradnika i njihove supruge, tvrde da imaju dokaz da su one uplatile novac Anđeliću.

Anđelić tužio Osnovni sud zbog neosnovanog bogaćenja

Biljana  Matijašević ,Tina Popović

07.02.2025. 15:56h

Optuženi kriptotajkun Do Hjeong Kvon, njegov saradnik Čang Jun Han i njihove supruge, ali i njihov bivši advokat Branko Anđelić traže da im se vrati 800.000 eura kojim je svojevremeno garantovano da dvojica Južnokorejaca neće pobjeći iz Crne Gore, saznaju “Vijesti” iz sudske presude i nezvaničnih izvora.

Advokatsko-ortačko društvo “Anđelić-Dragović” sredinom januara tužilo je za neosnovano bogaćenje podgorički Osnovni sud, nakon što prethodno nije uvažio zahtjev advokata da im se novac za jemstvo vrati, u kome su tvrdili da novac nisu uplatile supruge Kvona i Hana, već njihova kancelarija.

Takvu odluku Osnovnog suda iz jula prošle godine, u kojoj se konstatuje da Anđelić nema ovlašćenje da traži taj novac nazad, a da u zahtjevu kao davaoce jemstva pominje porodice Južnokorejaca, a ne njegova kancelarija, krajem tog mjeseca potvrdio je podgorički Viši sud.

Početkom avgusta prošle godine, advokatska kancelarija Rodić podnijela je zahtjev za ukidanje jemstva i vraćanje novca u ime Kvona, Hana i njihovih supruga. Iz te kancelarije “Vijestima” je rečeno da su, uz zahtjev, “predati i dokazi o uplatama novca advokatu Anđeliću od strane supruga Kvona i Hana”. Sagovornik iz te kancelarije, rekao je da taj zahtjev razmatra vijeće Osnovnog suda.

Advokat Anđelić nije odgovorio na pitanja “Vijesti”

Anđelić foto: BORIS PEJOVIC

Iz kancelarije Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore potvrdili su “Vijestima” da je Advokatsko-ortačko društvo “Anđelić-Dragović” tužilo državu Crnu Goru, odnosno Osnovni sud u Podgorici.

“Tužbom se traži da država tom advokatskom društvu na ime duga i neosnovanog obogaćenja vrati iznos od 800.000 eura. U pitanju je novac koji je u vidu jemstva položen u krivičnom postupku pokrenutom protiv Hana i Kvona. U tom pravcu je podnesen i Predlog za određivanje privremene mjere da se zabrani isplata ovih sredstava trećim licima. Zaštitnik je osporio tužbeni zahtjev, a izjavljen je i prigovor na predloženu privremenu mjeru”, odgovoreno je “Vijestima” iz kancelarije, kojom rukovodi Bojana Ćirović.

Do Kvon je uhapšen u Crnoj Gori krajem marta 2023. godine zbog falsifikovanja isprava, a izručen je krajem prošle godine Sjedinjenim Američkim Državama, koje protiv njega vode postupak po optužbama za više krivična djela iz oblasti trgovine kriptovalutama. Njega je potraživala i matična država Južna Koreja, ali nakon više različitih odluka crnogorskih sudova, Do Kvon je po odluci ministra pravde Bojana Božovića izručen SAD. Han je izručen Južnoj Koreji u februaru prošle godine.

Do Kvon, koji stoji iza dvije kriptovalute koje su izgubile procijenjenih 40 milijardi dolara vrijednosti 2022, u Crnoj Gori je bio osuđen na četiri mjeseca zatvora (kao i Han). Nakon odsluženja te kazne, boravio je u prihvatilištu za strance.

JEMSTVO, OTKAZIVANJE PUNOMOĆJA, ZAHTJEVI I ŽALBE

Osnovni sud je 2. juna 2023. prihvatio ponuđeno jemstvo, pa je određeno da se Kvon i Han puste na slobodu, nakon što se uplati po 400.000 eura.

Njih dvojica su 19. juna 2023. godine osuđeni na četvoromjesečnu kaznu zatvora zbog krivičnog djela falsifikovanje isprave. Tri dana ranije, Kvon i Han otkazuju punomoćje Anđeliću, ali i on njima.

Četvoromjesečna kazna zatvora je postala pravosnažna 6. novembra 2023.

Godinu kasnije Advokatsko-ortačko društvo “Anđelić-Dragović” od Osnovnog suda traži da se jemstvo ukine i da im se vrati 800.000 eura.

Podgorički sud to odbacuje:

“Krivično vijeće je ocijenilo da je zahtjev za povraćaj jemstva podnijet od strane neovlašćenog lica… (U) konkretnom slučaju advokat B. A. u prilogu zahtjeva nije dostavio specijalno ovlašćenje okrivljenih da se jemstvo vrati na žiro-račun advokatskog ortačkog društva ‘A.-D.’, pa je isti valjalo odbaciti kao nedozvoljen”, stoji u rješenju Osnovnog suda od 9. jula prošle godine, dostupnom na sajtu institucije.

Navodi se i da je Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici 27. juna prošle godine dalo mišljenje da su ispunjeni zakonski uslovi za povraćaj jemstva Do Kvonu i njegovom poslovnom partneru.

Ističe se i da je u zapisniku o glavnom pretresu od 16. juna 2023. godine konstatovano da je advokat Anđelić otkazao punomoćje okrivljenima Kvonu i Hanu, ‘’koji su istovremeno otkazali punomoćje imenovanom advokatu”.

“Naime, advokat B. A. je podnio zahtjev za povraćaj jemstva na žiro račun AOD “A.-D.”, s obzirom na to da je uplata jemstva izvršena sa žiro računa njegove advokatske kancelarije. Međutim, krivično vijeće je prilikom odlučivanja o zahtjevu za povraćaj jemstva pošlo od predloga za određivanje jemstva, koji je inicirao upravo advokat B. A., u kojem je navedeno da porodice okrivljenih C. J. H. i K. D. H. nude na ime jemstva novčani iznos od po 400.000,00 eura, te izjava okrivljenih na glavnom pretresu da će uplatu jemstva izvršiti njihove supruge, koje nemaju posebnu imovinu, pa budući da se iznos jemstva određuje analizom više faktora, sud je pored procjene opasnosti od bjekstva, težine krivičnog djela, cijenio i lične i porodične prilike okrivljenih, odnosno njihovo imovno stanje”, stoji u rješenju Osnovnog suda.

Sud se poziva i na član 171 Zakona o krivičnom postupku koji precizira način na koji se određuje jemstvo.

U rješenju se još naglašava i da je “evidentno da u spisima predmeta egzistiraju dvije uplatnice od advokatskog društva koje glase na iznose od po 400.000 eura, ali da to nije od presudnog značaja, s obzirom na to da u spisima predmeta ne egzistira izjava tadašnjeg branioca okrivljenih, advokata (Branka Anđelića), da će on pružiti jemstvo, niti se u postupku utvrđivalo njegovo imovno stanje, a takođe ni vlasništvo nad imovinom koja se daje kao jemstvo’’.

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, i Viši sud naglašava da u spisima predmeta nema izjave Anđelića da će on pružiti jemstvo, niti se u postupku utvrđivalo njegovo imovno stanje ni vlasništvo nad imovinom koja se daje u jemstvo, kao i da “za tu procesnu radnju nije dostavio specijalno punomoćje okrivljenih”.

DO KVON IZRUČEN SAD

Ministar pravde je 27. decembra prošle godine donio rješenje o izručenju Do Kvona SAD, a na osnovu odluke Ustavnog suda.

Ustavni sud je prethodno, na sjednici u oktobru prošle godine, usvojio zahtjev za obustavu njegovog izručenja Južnoj Koreji ili SAD, a po izboru ministra pravde, do donošenja konačne odluke. Prethodno je Vrhovni sud u septembru usvojio zahtjev za zaštitu zakonitosti i preinačio rješenja Višeg i Apelacionog suda o izručenju Južnoj Koreji, utvrdivši da su ispunjeni uslovi za izručenje Do Kvona i SAD i Južnoj Koreji. Sud je istom presudom odlučio da se spisi predmeta dostave ministru pravde Bojanu Božoviću radi odlučivanja o dozvoli izručenja.

Američke i južnokorejske vlasti istraživale su Do Kvona zbog njegove uloge u jednoj od najvećih katastrofa u istoriji kriptovaluta. U maju 2022. godine, potonula je vrijednost dvije kriptovalute koje je stvorio, TerraUSD i Luna, što je, prema pisanju američkih medija, izbrisalo 40 milijardi dolara sa tržišta kriptovaluta i pokrenula lančanu reakciju koja je gurnula druge digitalne kriptokompanije u bankrot. Investitori širom svijeta izgubili su svoje ušteđevine. Istragom je zaključeno da je Do Kvon lagao investitore i sumnjalo se da krije bogatstvo. Do Kvonu se sudi pred sudom u Njujorku, a Hanu u Seulu.

Izvor :Vijesti

NOVOSTI

Povezane vijesti vijesti

Reklamni Prostor Prostor