Centar za građansko obrazovanje (CGO) danas je predstavio priručnik za izvještavanje o osobama sa invaliditetom „Raspakivanje predrasuda.” Tom prilikom je istaknuto da bi počevši od pristupa, pa do same terminologije, u fokusu morala biti osoba. Važno je prikazati individualne kvalitete, a to da li je neko „korisnik kolica“ ili „bijelog štapa“, manje je važno i ne mora se isticati kroz tekst, zaključeno je na konferenciji za medije o publikaciji koja daje smjernice za medije koji izvještavaju o OSI i koji bi trebalo da budu podržavaoci razvoja kulture ljudskih prava.
Željka Ćetković koordinatorka programa Aktivno građanstvo, između ostalog kazala je da je cilj ovog priručnika, podizanje nivoa svijesti i razumijevanja od strane medija o invaliditetu i primjeni profesionalnih standarda u radu, a kako bi se doprinijelo promociji pristupa invaliditetu zasnovanom na ljudskim pravima i sprječavanju diskriminacije.
Sporadično prisustvo informacija ukazuje na nedostatak sistematičnosti u izvještavanju o OSI, a često je sporan i sam pristup temi, odnosno da li se prilikom izvještavanja akcenat stavlja na prepreke sa kojima se pojedinac sa invaliditetom suočava ili na njegove nedostatke.
Irena Rašović, novinarka RTCG-a i autorka priručnika, kazala je između ostalog da je veoma važno podržati pristup zasnovan na ljudskim pravima i da mediji šalju poruku da OSI mogu da učestvuju u svim sferama života, ukoliko su im za to obezbijeđeni uslovi. Treba insistirati, dodaje ona, na činjenici da uzrok barijera i problema sa kojima se OSI suočavaju nije invaliditet, već diskriminatorno društvo u kojem živimo i konstantno kršenje ljudskih prava kojem su OSI izložene. Takvim pristupom mediji pomažu osnaživanje OSI i njihovo aktivno učešća u društvenom, ekonomskom, političkom i kulturnom životu.
Ona je istakla da OSI kontinuirano ukazuju na potrebu promjene pristupa i načina izvještavanja o pitanjima koja su za njih važna, što je dalo određene rezultate, ali da još veliki posao predstoji.
Takođe je, između ostalog naglasila važnost davanja prilike pojedincima s invaliditetom da govore u svoje ime, a da to umjesto njih ne čine predstavnici institucija, zdravstva, ili drugih subjekata.
Priručnik o izvještavanju o osobama sa invaliditetom nastao je u okviru projekta EqualABILITY odnosno JednakoSPOSOBNOST, koji CGO sprovodi u partnerstvu sa Udruženjem roditelja djece sa smetnjama u razvoju iz Podgorice i finansijsku podršku UNDP-a, posredstvom projekta „Reforma nacionalnog sistema za procjenu invaliditeta“ a koji finansira Evropska unija.